Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umowa pożyczki bez określenia terminu zwrotu

komentarze 2

Najczęściej umowami pożyczki bez określonego terminu zwrotu są prywatne których dowodem jest tylko bankowe potwierdzenie przelewu. Umowa pożyczki została więc zawarta w formie ustnej i gdyby nie to potwierdzenie przelewu kwoty pożyczki, to taka ustna umowa praktycznie byłaby nie do udowodnienia że została rzeczywiście zawarta. Jeżeli mamy potwierdzenie przelewu i w tytule przelewu określenie jednoznacznie dające do zrozumienia że przelew ten jest udzieleniem pożyczki, nie powinno być problemu z otrzymaniem w sądzie wyroku uwzględniającego roszczenie. Trzeba jednak najpierw taką umowę pożyczki bez określonego terminu jej zwrotu wypowiedzieć i w tym samym piśmie wezwać do zapłaty w terminie sześciu tygodni od daty otrzymania wezwania, bo taki sześciotygodniowy termin jest minimalny i przepisowy w takim przypadku. I dopiero gdy termin ten upłynie, można zająć się windykacja pożyczki wyłącznie z wniesieniem pozwu o zapłatę. Nie trzeba już wystosowywać do pożyczkobiorcy kolejnego wezwania do zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

20/09/2014

kategoria umowy

Komentarze do 'Umowa pożyczki bez określenia terminu zwrotu'

Subscribe to comments with RSS

 1. witam

  a co z odsetkami od takiej bezterminowej pożyczki? Jesli strony ustaliły ich wysokość to czy dotyka je przedawnienie . Umowa ma datę sprzed 9 lat i w międzyczasie dłużnik zapłacił kilka rat

  fajnymarian

  17 Lut 15 21:04

 2. Odsetki przedawniają się po trzech latach wobec czego przed upływem trzech lat po zawarciu umowy pożyczki już należałoby dochodzić zapłaty tych odsetek które narosły przez owe trzy lata trwania umowy (wniesienie pozwu zawiesza a wydanie wyroku wstrzymuje bieg przedawnienia).

  admin

  18 Lut 15 05:40

Skomentuj