Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Samochody firmowe dłużnika w leasingu lub w kredycie

skomentuj

Zanim postanowimy sprzedać coś klientowi na przelew a nie za gotówkę, to należałoby sprawdzić, z kim mamy do czynienia, bo w przeciwnym wypadku możemy nie doczekać się zapłaty a i ze ściągnięciem długu noże być marnie. A w biznesie, powiedzenie że pozory mogą mylić, jest bardzo na rzeczy.

To, że kontrahent Twój jeździ porządnym drogim samochodem, nie musi oznaczać, że jest to jego samochód. Samochód może być własnością firmy leasingowej, bo leasing aut jest bardzo popularny wśród firm i użytkowanie samochodu wziętego w leasing jest bardziej opłacalne niż zakupienie samochody za własną gotówkę. W przypadku niewielkich firm leasing często jest też bardziej opłacalny niż kredyt.

Samochód w leasingu nie jest więc własnością leasingobiorcy, podobnie może być z maszynami i urządzeniami które zobaczysz w jego firmie podczas rekonesansu. A nieruchomość w której znajduje się jego siedziba, może być wynajmowana przez niego albo np. w kredycie hipotecznym. Towar zaś wzięty w komis czyli też nie jego własność a konta firmowe może zmieniać z praktycznie dowolną częstotliwością.

Do czego zmierzam? Do tego, że jeśli kontrahent nie zapłacić Ci w takim, jak zasygnalizowany wyżej stanie rzeczy, to komornik może nie wyegzekwować od niego twojej należności. Sprawdzenie więc wiarygodności nowego partnera biznesowego winno się odbyć ze starannością i bardzo wnikliwie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/09/2014

Skomentuj