Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka bez umowy przelana na konto

skomentuj

Pytanie: Mam pytanie dotyczące odzyskania należności. Pożyczyłem 2 tysiące złotych pewnej osobie. Osoba ta posiada działalność gospodarczą w miejscowości Police. Na pożyczone pieniądze nie mam żadnego dokumentu, oprócz przelewu bankowego z tytułem „pożyczka”. Znam wszystkie dane tej osoby. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie pieniędzy?

Odpowiedź: Tytuł przelewu „pożyczka” prawdopodobnie wystarczy, chociaż nie można wykluczyć tego, że pożyczkobiorca będzie twierdził (przed sądem) iż to on udzielił Panu pożyczki a Pan tym przelewem dokonał jej zwrotu. Nie sposób przewidzieć, jak sąd zawyrokowałby, dla nas tytuł przelewu „pożyczka” raczej jednak wskazuje na to iż jest to udzielenie pożyczki a nie jej spłata.

Taka umowę pożyczki bez wskazania terminu zwrotu trzeba wypowiedzieć pożyczkobiorcy dając sześciotygodniowy termin spłaty i dopiero po upływie tegoż terminu można wszczynać postępowanie windykacyjne.

Trudno ocenić szanse odzyskania pożyczki nie znając sytuacji pożyczkobiorcy. Jeżeli prowadzi wciąż działalność gospodarczą, to pozytywna informacja ale nie gwarantuje to odzyskania pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/09/2014

kategoria umowy

Skomentuj