Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredytowe życie

skomentuj

Aktualnie kredyt jest dla większości ludzi jedyną możliwością pozyskania w bardzo krótkim czasie znacznej ilości pieniędzy. W dzisiejszych czasach, gdy wynagrodzenia otrzymywane za pracę nie są wysokie, kredyt może być jedyną realną szansą na zakup nowych sprzętów, odremontowanie mieszkania, zdobycie wykształcenia lub wyjazdu na wymarzone wakacje. Konsumpcyjny styl życia, lansowany współcześnie w mediach, budzi w społeczeństwie chęć posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych i towarów luksusowych. Kredyt jest więc dla części społeczeństwa jedyną szansą na zakup rzeczy drogich, a przez to bardzo pożądanych.

Niestety, trudna i niestabilna sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz trudniej jest uzyskać kredyt. W związku z kryzysem gospodarczym banki nie udzielają pożyczek tak chętnie, jak kiedyś, a kredyt dla wielu ludzi stał się nieosiągalnym marzeniem.

Aby uzyskać kredyt niezbędne jest również posiadanie określonej zdolności kredytowej, która jest gwarantem płynności finansowej i stanowi gwarancję tego, że uzyskany kredyt będzie regularnie spłacany. To niestety bardzo często stanowi barierę nie do przebicia dla młodych osób bez doświadczenia zawodowego, a przez to bez zdolności kredytowej, dla których kredyt jest jedyną szansą np. na zakup własnego mieszkania. Również osoby o niskich lub nieregularnych zarobkach, nie mogą aktualnie liczyć na kredyt udzielany przez bank. W takiej sytuacji ratować się można zaciągnięciem pożyczki u rodziny lub znajomych, ale rzadko zdarza się, aby osoba prywatna mogła zaoferować kredyt w pożądanej wysokości. Działalność kredytową prowadzą również firmy prywatne o instytucje para bankowe, ale współpraca z nimi może być ryzykowna i najczęściej obciążona jest bardzo dużymi odsetkami.Można wyróżnić kilka grup osób biorących kredyt, ze względu na cel, dla którego potrzebują pożyczki. Pierwszą grupę stanowią ludzie, dla których kredyt jest doraźnym narzędziem do zakupu dóbr luksusowych, takich jak na przykład nowy samochód lub dobry komputer. Drugą grupę stanowią osoby biorące kredyt długoterminowy, na zakup mieszkania, domu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ostatnią, niestety coraz większą grupę, stanowią osoby o niskich zarobkach, dla których kredyt jest jedyną szansą na przeżycie. Bardzo często nowo zaciągany kredyt służy jako spłata wcześniejszej pożyczki, przez co zadłużenie takiej osoby narasta aż do osiągnięcia granicy całkowitej niewypłacalności. Udzielaniem pożyczek takim osobom często zajmują się instytucje prowadzące działalność para bankową lub lichwiarską, przez co w sytuacji, gdy kredyt nie może zostać spłacony, sytuacja może skończyć się tragicznie.

Czy w takim razie kredyt jest współcześnie popularną formą pozyskania pieniędzy? Wydaje się, że odpowiedź brzmi: tak. Pomimo wielu trudności w uzyskaniu a następnie spłacie kredytu, jest do nadal jedyna możliwość na zakup najbardziej wartościowych dóbr. Można oczywiście zrezygnować z chęci posiadania rzeczy zbytkownych, jednak każdy z nas marzy chociażby o posiadaniu własnego mieszkania, a kredyt jest najłatwiejszą drogą do uzyskania środków niezbędnych do zakupu pożądanego towaru.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/09/2014

kategoria kredyty

Skomentuj