Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kapitalizacja odsetek z lokaty terminowej

1 komentarz

Pytanie: Witam i proszę o praktyczne wyjaśnienie, na czym polega kapitalizacja odsetek z lokaty terminowej i dlaczego lokaty z częstą kapitalizacją odsetek dają wyższy zysk od lokat z mniej częstą kapitalizacją?

Odpowiedź: Istotnie, lokata z częstszą kapitalizacją odsetek da większy zysk niż tak samo oprocentowana lokata w której odsetki narosłe kapitalizowane są rzadziej a tym bardziej niż lokata w której odsetki nie są kapitalizowane. Kapitalizacja bowiem polega na dopisywaniu narosłych odsetek do zdeponowanej kwoty czyli kapitału. Dzięki temu, po skapitalizowaniu odsetek, dalsze odsetki narastają od nieco wyższej kwoty (kapitał plus już skapitalizowane odsetki). Ponowna kapitalizacja odsetek (narosłych od kapitału oraz już skapitalizowanych odsetek) da jeszcze wyższa kwotę od której jeszcze dalsze odsetki będą naliczane. Ina zatem częściej odsetki są kapitalizowane, tym lepiej dla właściciela lokaty terminowej. Jest to tak zwany procent składany.

kategoria: depozyty bankowe

1 komentarz do 'Kapitalizacja odsetek z lokaty terminowej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Oszczędzanie w banku na lokacie terminowej jest smutne. Trudno tu w ogóle mówić o zysku, skoro czasem odsetki z lokaty nawet nie doganiają inflacji, jaka by ona nie była. Zakładasz lokatę, wpłacasz pieniądze i czekasz powiedzmy, że rok a tym czasie żadnej decyzji inwestycyjnej nie podejmujesz, nie myślisz o tym. A tymczasem pożyczki od osób prywatnych są coraz to popularniejsze, poszukują takich rzesze pożyczkobiorców gotowych zgodzić się nawet na maksymalne odsetki czyli tę czterokrotną wartość stopy kredytu lombardowego NBP, jak je zdefiniował ustawodawca.

    Na chwilę obecną to 19% oprocentowanie w okresie jednego roku, tyle można zarobić pożyczając komuś pieniądze zupełnie prywatnie, bez konieczności rejestrowania firmy pożyczkowej. gdy pożyczkodawca zweryfikuje wypłacalność potencjalnego pożyczkobiorcy, co tyczy się szczególnie sprawdzenia wysokości jego legalnych dochodów, to w praktyce rzadko która pożyczka jest złą pożyczką- nie od odzyskania (kiedyś tam w końcu i taka może zostanie ściągnięta, choćby po latach). Interes prywatnych pożyczek jest więc kuszący, bo przy zachowaniu podstawowego instynktu samozachowawczego (nie pożyczać komu popadnie, bez sprawdzania zatrudnienia albo bez zabezpieczenia), można odnotować naprawdę wysokie zyski, przynajmniej w porównaniu z tym, co oferują depozyty bankowe.

    sandman

    4 Lis 14 at 13:23

Skomentuj