Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Były współmałżonek nie spłaca wspólnego kredytu hipotecznego

2 komentarze

Pytanie: W 2002 roku zaciągnęłam z mężem kredyt hipoteczny na mieszkanie. Ponieważ mamy rozdzielność majątkową, mieszkanie należy w równych połowach do nas co oznacza że każde z nas powinno spłacać połowę kredytu. Obecnie jestem na etapie rozwodu. Jak mogę udowodnić że od początku kredytu spłacałam całość raty swojej i męża, czy wystarczą wyciągi z banku. Czy mogę żądać od męża zwrotu połowy już spłaconych przeze mnie rat. Dodatkowo mąż ma zasądzone alimenty których nie płaci.

Przeczytaj też: Spłata kredytu po rozwodzie

Odpowiedź: Oczywiście wyciągi z banku wystarczą. Tak, może Pani wezwać męża do zwrócenia Pani dotychczas spłaconych za niego części rat i jeśli nie zwróci Pani, to wnieść pozew o zapłatę. Czy egzekucją alimentów zajmuje się komornik, z jakim skutkiem?

Z marnym skutkiem bo mąż pracuje bez umowy.

Zatem i egzekucja tych rat spłaconych za niego prawdopodobnie będzie bezskuteczna chyba że komornik zajmie jego część mieszkania i już teraz sugeruję wnieść do komornika o zajęcie jego części mieszkania na poczet tych egzekwowanych alimentów.

Przeczytaj też: Kredyt a podział majątku wspólnego po rozwodzie

Czy dobrze rozumiem że w momencie jeśli ja zgłoszę do komornika o zajęcie jego części mieszkania na poczet alimentów to trochę kryje siebie bo wtedy inny komornik nie może zająć mieszkania na poczet innych jego długów?

Inny komornik też może je zająć ale alimenty korzystają z pierwszeństwa zaspokajania. A należność Pani z tytułu spłaconych rat już nie korzysta z pierwszeństwa ale będzie egzekwowana na proporcjonalnie równi z ewentualnymi innymi jego długami.

Przeczytaj też: Współkredytobiorca nie spłaca kredytu

I teraz tak – mało prawdopodobne (choć niewykluczone) że ktoś zdecyduje się na zakup połowy mieszkania na licytacji. I jeżeli nikt nie kupi, to po drugiej licytacji będzie je Pani ją mogła przejąć na własność na podstawie art. Art. 984 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Nabywca (Pani), może wtedy zaliczyć na poczet ceny własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia. Przez wierzytelność lub jej część, która znajduje pokrycie w cenie nabycia należy rozumieć tylko taką wierzytelność lub jej część, która by została zaspokojona na podstawie sporządzonego w przyszłości planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości.

Przeczytaj też: Wspólny kredyt

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 października, 2023

Komentarze do 'Były współmałżonek nie spłaca wspólnego kredytu hipotecznego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam podobną sytuację, z tą różnicą, że się nie rozwodzę – czy mogę wystąpić o zwrot rat kredytu do męża, który nie poczuwa się do spłaty kredytu który wspólnie ze mną zaciągnął? Także mamy rozdzielność majątkową.

    Magda

    11 paź 23 o 19:25

  2. Tak, może Pani na takich samych zasadach.

    admin

    11 paź 23 o 22:13

Skomentuj