Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zapłata lichwiarskiej pożyczki

skomentuj

Pytanie: W dniu 14.12.2008 pożyczyłem prywatnej osobie, prowadzącej działalność gospodarczą 3900zł, osoba ta zobowiązała się do spłaty długu do 22.12.2008. Osoba ta pożyczając ode mnie pieniądze sama zaproponowała mi, że za pożyczenie ww kwoty odda mi 7000zł. Mam spisane to wszystko w oświadczeniu. Jak Państwo pewnie się domyślają nie dostałem do tej pory żadnych pieniędzy. Na telefony i wizyty osobiste odpowiada że „za tydzień”… itd. Czy mam prawo w takiej sytuacji do tych 7000 zł. czy jest to lichwa z mojej strony skoro ta osoba sama zaproponowała że odda mi z pożyczki prawnie dwa razy więcej?

Odpowiedź: Zważywszy to, że pożyczka została udzielona na okres ośmiu dni oraz kwotę jaką pożyczkobiorca miał zwrócić czyli prawie dwukrotnie wyższą od kapitału (kwoty głównej pożyczki), to rzeczywiście mamy tu do czynienia z wysoce lichwiarskimi odsetkami. W takiej sytuacji należy od kwoty głównej pożyczki, czyli od 3900 zł. obliczyć odsetki maksymalne, zgodnie z brzemieniem Art. 359 par. 2(2) kodeksu cywilnego który stanowi, że „Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne”. I ma Pan prawo do otrzymania odsetek maksymalnych za ten okres a więc wynoszących czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. Oczywiście jest to kwota wielokrotnie niższa od kwoty 3.100 zł. którą zobowiązał się zapłacić Panu (prócz zwrotu kwoty podstawowej pożyczki) w formie odsetek pożyczkobiorca. I nawet jeżeli dobrowolnie zapłaci Panu te lichwiarskie odsetki, które sam ustalił, to następnie, powołując się na bezpodstawne wzbogacenie się Pana, będzie miał prawo domagać się od Pana zwrotu odsetek zapłaconych Panu ponad odsetki maksymalne pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/09/2014

kategoria: lichwa

Skomentuj