Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ubezpieczenie kredytu

skomentuj

Pytanie: Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu. Pytałam między znajomymi z kredytami, to różnie się na ten temat wypowiadają. Chodzi mi zwłaszcza o sytuację kiedy np. straciłabym pracę, to żeby ubezpieczyciel spłacał kredyt za mnie. Dodam, ze chodzi o kredyt gotówkowy.

Odpowiedź: Ubezpieczenia kredytów w tym ubezpieczenia kredytów gotówkowych są czasem elementem oferty z którego można skorzystać lub nie, ale czasem wykupienie ubezpieczenia jest narzucone przez bank. Jeżeli będzie Pani mieć możliwość zaciągnięcia kredytu z opcją dobrowolnego wykupienia ubezpieczenia kredytu, to trzeba przeanalizować zakres ubezpieczenia i jakie świadczenia uzyskamy w przypadku wystąpienia niekorzystnego zdarzenia objętego ubezpieczeniem oraz oczywiście jaki jest koszt ubezpieczenia kredytu. Umowę i warunki ubezpieczenia należy przeczytać bardzo dokładnie i zwrócić uwagę na ewentualne wyłączenia.

Jeżeli idzie o interesująca Panią kwestię ubezpieczenia kredytu w przypadku utraty pracy, to np. okazać się w umowie że np. że owszem ubezpieczyciel będzie spłacał raty kredytu jeżeli straci Pani pracę, ale pod warunkiem utrata pracy nie będzie z Pani winy. Z umowy może też wynikać że ubezpieczyciel po pierwsze, zacznie za Panią spłacać raty dopiero po upływie jakiegoś czasu np. dwóch miesięcy od momentu utraty zatrudnienia a po drugie, spłaci za Panią jedynie kilka np. sześć rat i na tym koniec. Koszt ubezpieczenia kredytu wyrażany jest w formie miesięcznej stawki procentowej obliczanej od kwoty przyznanego kredytu. Różnice kosztu ubezpieczenia kredytu mogą być stosunkowo duże i wahać się od 0,05% do 0,7%. Decyzja o skorzystaniu lub nieskorzystaniu z oferty ubezpieczenia kredytu powinna więc zapaść po szczegółowej analizie oferty oraz w odniesieniu do Pani sytuacji, oraz kwoty i warunków samego kredytu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

18/09/2014

kategoria kredyty

Skomentuj