Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Spłacany terminowo kredyt hipoteczny a komornik zajmuje mieszkanie

komentarze 4

Nie, nie chodzi mi o sytuację w której bank bezpodstawnie wystawiłby tytuł egzekucyjny, gdy raty są spłacane zgodnie z umową i bank nie wypowiedział umowy o kredyt. Wiadomo, że byłoby to bez sensu. Chodzi mi o inną sytuację: kredytobiorca nie ma żadnych zaległości w spłacie kredytu hipotecznego ale komornik wszczyna przeciwko niemu egzekucję z wniosku jakiegoś innego wierzyciela, na przykład z wniosku osoby prywatnej, z tytułu niezwróconej prywatnej pożyczki. Scenariusz jak najbardziej realny. I tenże inny wierzyciel, już „na dzień dobry” wnosi do komornika o zajęcie mieszkania w kredycie i obciążonego hipoteką na rzecz banku.

Komornik w takiej sytuacji nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko wszcząć egzekucje z nieruchomości, na wniosek tego innego wierzyciela. To że mieszkanie jest obciążone hipoteką z tytułu kredyty mieszkaniowego, nie jest żadna przeszkodą – ten inny wierzyciel może skutecznie złożyć wniosek o opis i oszacowanie tej nieruchomości i doprowadzić do wyznaczenia licytacji. Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana w drodze licytacji, to z sumy uzyskanej ze sprzedaży licytacyjnej bank jako wierzyciel hipoteczny zostanie zaspokojony jako pierwszy – do wysokości kwoty hipoteki będzie to pierwszeństwo. Czyli co? Nastąpi siłą rzeczy spłacenie kredytu przed terminem? A może o wiele wcześniej nastąpi wypowiedzenie przez bank umowy kredytu mieszkaniowego z powodu pogorszenia się zdolności kredytowej kredytobiorcy? Wszak postępowanie egzekucyjne w innej sprawie dobitnie na to wskazuje. Postawiłem znak zapytania bo pewności nie mam. Jeżeli ktoś wie, to zapraszam do komentarzy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.4]

18/09/2014

Komentarze do 'Spłacany terminowo kredyt hipoteczny a komornik zajmuje mieszkanie'

Subscribe to comments with RSS

 1. tak, bedzie to wygladalo na splate kredytu hipotecznego. zalezy ile zostanie siana po splacie banku bo moze sie okazac ze nic… trzeba byc debilem by wtedy licytowac. lepiej poczekac chwile, pohodowac odsetki az hipoteka bedzie w czesci splacona i wowczas pod mlotek 🙂

  ryszard ochódzki

  19 Wrz 14 18:01

 2. Nie wydaje mi się, aby jeszcze spłacał kredyt mając komornika w tej jakiejś tam innej sprawie.

  admin

  19 Wrz 14 18:22

 3. W zeszłym roku moja Siostra zaciągnęła w banku pożyczkę gotówkową pod zastaw hipoteki domu (ponad 100 tyś zł), w którym mieszkamy. Mieszkamy w nim w 3 osoby, ja, Siostra i Mama i wszyscy jesteśmy jego współwłaścicielami w równych częściach niewydzielonych fizycznie ponieważ domu nie da się podzielić, pow. około 40 m2 (jest to część dużego domu), na bardzo małej działce 1,5ar (po 1/3). Wszyscy zgodziliśmy się na obciążenie hipoteki. Wszystko było w porządku, Siostra cały czas spłacał i spłaca raty, ale wyszło na jaw, że Mama jest zadłużona zarówno w Bankach jak i parabankach (dług na ten moment przekracza min. 3 krotnie wartość jej udziału w nieruchomości)! Nie wiemy co nam grozi jak Mam przestanie spłacać rat kredytu, które już dawno ją przerosły! Komornik zajmie jej współudział? Bank dowiedziawszy się o tym nakaże Siostrze szybszą spłatę? Co z wierzycielami, czy komornik będzie licytował udział Mamy? Dramat! A jak mamy się zachować w przypadku kiedy, oby za sto lat, staniemy w chwili przyjęcia spadku (Mama jest w podeszłym wieku, a ta cała sytuacja staje się dla niej…)! Proszę powiedzieć, jeśli przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to w jaki sposób będziemy musieli pokryć długi Mamy. Z jej majątku, czy wierzyciele będą mogli obciążyć np. nasze wynagrodzenia, oczywiście do kwoty wartości majątku. Czy wyłącznie będziemy skazani na Komornika?

  I jeszcze ostatnie pytanie? Z czystej ciekawości. Co by było gdyby to Mama zaciągnęła pożyczkę, która obciążyła by hipotekę nieruchomości (np. pożyczka gotówkowa, którą udzieliła jej osoba trzecia). Później okazało by się, że nie spłaca innych zobowiązań – kredytów. Czy Komornik zajmie nieruchomość i co z obciążona hipoteką, czy ma pierwszeństwo spłaty? Czy pożyczkodawca będzie musiał zabiegać u komornika o spłatę, czy dzieje się to automatycznie?

  Bartek

  2 Sty 17 19:55

 4. Bank z tytułu pożyczki zaciągniętej przez siostrę ma pierwszeństwo w zaspokajaniu z nieruchomości gdyż jest ustanowiona hipoteka. Ta należność banku nie jest więc zagrożona tym, że mama ma długi. I nie jest to podstawa do wypowiedzenia siostrze pożyczki.

  Oczywiście na wniosek wierzycieli mamy komornik może zając jej udział w nieruchomości ale jak napisałem wyżej, wierzyciel hipoteczny (czyli bank który siostrze udzielił pożyczki) ma pierwszeństwo w zaspokajaniu z egzekucji z nieruchomości. Poza tym, jeżeli hipoteka opiewa na stosunkowo wysoką część wartości udziału mamy, to nie sądzę aby któryś z jej wierzycieli parł w kierunku egzekucji z udziału.

  Obecnie z automatu spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza ale nie oznacza to, że wierzyciel skazany jest tylko na egzekucję z udziału który Pan i siostra odziedziczycie. wygodniej będzie jak pozostawi udział a nakaże komornikowi egzekucje na przykład z waszych wynagrodzeń oczywiście do kwoty będącej wartością odziedziczonego majątku, nie wyższej.

  Na ostatnie Pana pytanie odpowiedziałem wcześniej a co do egzekucji komorniczej, to wierzyciel musi złożyc do komornika stosowny wniosek o egzekucję.

  admin

  2 Sty 17 21:46

Skomentuj