Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Spłacany terminowo kredyt hipoteczny a komornik zajmuje mieszkanie

komentarze 2

Nie, nie chodzi mi o sytuację w której bank bezpodstawnie wystawiłby tytuł egzekucyjny, gdy raty są spłacane zgodnie z umową i bank nie wypowiedział umowy o kredyt. Wiadomo, że byłoby to bez sensu. Chodzi mi o inną sytuację: kredytobiorca nie ma żadnych zaległości w spłacie kredytu hipotecznego ale komornik wszczyna przeciwko niemu egzekucję z wniosku jakiegoś innego wierzyciela, na przykład z wniosku osoby prywatnej, z tytułu niezwróconej prywatnej pożyczki. Scenariusz jak najbardziej realny. I tenże inny wierzyciel, już „na dzień dobry” wnosi do komornika o zajęcie mieszkania w kredycie i obciążonego hipoteką na rzecz banku.

Komornik w takiej sytuacji nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko wszcząć egzekucje z nieruchomości, na wniosek tego innego wierzyciela. To że mieszkanie jest obciążone hipoteką z tytułu kredyty mieszkaniowego, nie jest żadna przeszkodą – ten inny wierzyciel może skutecznie złożyć wniosek o opis i oszacowanie tej nieruchomości i doprowadzić do wyznaczenia licytacji. Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana w drodze licytacji, to z sumy uzyskanej ze sprzedaży licytacyjnej bank jako wierzyciel hipoteczny zostanie zaspokojony jako pierwszy – do wysokości kwoty hipoteki będzie to pierwszeństwo. Czyli co? Nastąpi siłą rzeczy spłacenie kredytu przed terminem? A może o wiele wcześniej nastąpi wypowiedzenie przez bank umowy kredytu mieszkaniowego z powodu pogorszenia się zdolności kredytowej kredytobiorcy? Wszak postępowanie egzekucyjne w innej sprawie dobitnie na to wskazuje. Postawiłem znak zapytania bo pewności nie mam. Jeżeli ktoś wie, to zapraszam do komentarzy.

Komentarze do 'Spłacany terminowo kredyt hipoteczny a komornik zajmuje mieszkanie'

Subscribe to comments with RSS

  1. tak, bedzie to wygladalo na splate kredytu hipotecznego. zalezy ile zostanie siana po splacie banku bo moze sie okazac ze nic… trzeba byc debilem by wtedy licytowac. lepiej poczekac chwile, pohodowac odsetki az hipoteka bedzie w czesci splacona i wowczas pod mlotek 🙂

    ryszard ochódzki

    19 Wrz 14 at 18:01

  2. Nie wydaje mi się, aby jeszcze spłacał kredyt mając komornika w tej jakiejś tam innej sprawie.

    admin

    19 Wrz 14 at 18:22

Skomentuj