Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podrobienie podpisu w umowie o kredyt

skomentuj

Pytanie: Mam taką sprawę i proszę o jak najszybszą możliwą odpowiedź. Zacznę od opisu owej sprawy: Istnieje podejrzenie że mąż podrobił mój podpis w banku na umowie kredytowej, kwota kredytu to 50 tys.złotych. Wiem że przy takiej kwocie musi tam być mój podpis, inaczej by nie dostał. Podejrzewam że pracownik banku udzielający kredyt też jest w to zamieszany. Moje pytanie, jaka kara grozi mężowi jeśli ekspertyza grafologiczna wykaże iż to nie jest mój podpis?? I drugie, jaka kara dla pracownika banku?

Odpowiedź: Jak chodzi o męża, to zastosowanie miałby przepis:

Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jak chodzi o pracownika banku, to możliwe że zastosowanie miałby przepis:



Art. 271. § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Nie jest wykluczone też, że mężowi zostanie postawiony też zarzut oszustwa – wyłudzenia kredytu (art. 286 kk) za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Zwłaszcza wówczas, gdy nie spłaci kredytu i organy ścigania uznają iż wiedział (podrabiając podpis), że nie będzie w stanie spłacić kredytu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.2]

18/09/2014

kategoria: fałszerstwo

Skomentuj