Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Koszty kredytu konsolidacyjnego

1 komentarz

Pytanie: Przeczytałam, że całkowity koszt dobrego kredytu konsolidacyjnego może być niższy od kredytów i pożyczek które skonsolidował. Czy jest to możliwe? Nadmieniam że nie chodzi mi o to czy raty są wówczas niższe, bo wiem że oczywiście tak. Chodzi mi o ostateczny, całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego w porównaniu do łącznego ostatecznego kosztu kredytów, jaki poniósłby kredytobiorca gdyby nie skonsolidował ich.

Odpowiedź: I my spotkaliśmy się z takimi twierdzeniami (nawet w niektórych serwisach kredytowych) że kredyt konsolidacyjny może być tańszy od zobowiązań które można weń skonsolidować. Według nas jest to pomyłka albo celowe wprowadzanie potencjalnych klientów w błąd. Gdyby tak rzeczywiście było, to przecież bank udzielający kredytu konsolidacyjnego traciłby na tym a na to nie mogą sobie banki pozwolić jako podmioty komercyjne, to oczywiste.Nie są też takie kredyty dotowane przez państwo jak to ma miejsce w przypadku kredytów studenckich. A niższa rata kredytu to za to dłuższy całkowity okres spłacania kredytu. Kredyt konsolidacyjny ewentualnie może okazać się tańszy od skonsolidowanych zobowiązań przy założeniu że brak konsolidacji spowodowałby powstanie przeterminowanych zadłużeń, naliczanie karnych odsetek i wszczęcie postępowania egzekucyjnego a co za tym idzie powstanie kosztów egzekucyjnych a przede wszystkim opłaty stosunkowej jaką pobiera od dłużnika komornik. Do tego ewentualnie straty powstałe w wyniku zlicytowania składników majątku dłużnika za cenę niższą od ich wartości, co często ma miejsce oraz np. koszty oszacowania przez biegłego nieruchomości do licytacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

18/09/2014

1 komentarz do 'Koszty kredytu konsolidacyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kiedyś na innej stronie www jeden z użytkowników zapytał, czy są banki w których można kredyt konsolidacyjny pod zastaw działki budowlanej. Pytanie mnie zaskoczyło. Nie wydzwaniałem po bankach i nie pytałem o to, gdyż wydaje mi się to oczywiste że nieruchomość w firmie niezabudowanej działki nie jest gorsza jako zabezpieczenie kredytu od mieszkania czy domu. Przeciwnie, moim zdaniem jest lepsza. Dlatego że taką działkę łatwiej sprzedać na licytacji niż np. zamieszkały dom albo mieszkanie. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo odzyskania całego kredytu wraz z odsetkami i innymi kosztami niż w przypadku egzekucji z nieruchomości zamieszkałych, gdyż te nieraz latami nie znajdują nabywców, nie cieszą się zainteresowaniem. Chodzi o to że trudno się potem pozbyć lokatorów (byłych właścicieli) z kupionej na licytacji nieruchomości i to zniechęca potencjalnych nabywców. Zapewne nie inaczej jest jak chodzi o kredyty hipoteczne; banki przez wiele lat nie mogą odzyskać kredytu którego wartość wraz z narosłymi przez ten czas odsetkami nieraz znacznie przewyższa wartość hipoteki na nieruchomości.

    Fantomas

    29 Sty 15 14:47

Skomentuj