Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bank wypowiedział umowę o kredyt hipoteczny

1 komentarz

Pytanie: Mam kredyt hipoteczny i już wypowiedzianą umowę na kwotę 74 tys. zł. i przyszło pismo już z sądu że mamy 2 tygodnie na spłatę zadłużenia. Opisywałam bankowi z jakiego powodu były te problemy mimo tego wysłali pismo do spłaty całości zadłużenia. Jeśli sprawa będzie już u komornika czy może zlicytować mieszkanie czy można z nim iść na ugodę lub z sądem że możemy płacić po tysiąc zł.? Jak wyjść z tej sytuacji proszę mi pomóc, jeśli jest to możliwe.

Odpowiedź: W sądzie sprawy nie powinno być, gdyż w takich przypadkach bank wystawia sam bankowy tytuł egzekucyjny i kieruje do sądu Jedynie po to, aby sąd nadal takiemu dokumentowi klauzulę wykonalności. Odbywa się to bez informowania, bez uczestnictwa kredytobiorcy – dłużnika. I po otrzymaniu klauzuli wykonalności bank może już kierować sprawę do komornika. Wówczas jednak należy dogadywać się z bankiem a nie z komornikiem, bo ten musi działać zgodnie z wnioskami wierzyciela czyli banku w tym wypadku.

Bank może choćby i od razu zawnioskować do komornika o wszczęcie egzekucji z mieszkania ale zazwyczaj mijają miesiące a nawet lata (jeżeli dłużnik utrudnia np. wnosi skargi na czynność komornika, na wysokość wyceny nieruchomości) zanim wreszcie zostanie wyznaczona licytacja.

Nie można przewidzieć, jak zachowa się bank, czy będzie usatysfakcjonowany niewielkimi ratami i nie będzie parł do licytacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/09/2014

kategoria komornik

1 komentarz do 'Bank wypowiedział umowę o kredyt hipoteczny'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kilkakrotnie spotkałem się z pytaniami w tym ze strony (zadłużonych) kredytobiorców hipotecznych, jak przebiegać będzie egzekucja kredytu z nieruchomości będącej zabezpieczeniem tegoż kredytu hipotecznego, czy może bank po prostu przejmie nieruchomość na własność. A jeśli egzekucja, to czy możliwe jest sprzedanie na licytacji nieruchomości obciążonej hipoteką. Bank nie może przejąć na własność (bez licytacji) nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu hipotecznego ani żadnego innego kredytu (konsolidacyjnego, pożyczki hipotecznej). Jako wierzyciel egzekwujący może ją przejąć dopiero po dwóch bezskutecznych licytacjach. Czyli, nieruchomość taka podlega egzekucji i wyznaczana jest licytacja. Tym samym, zabezpieczenie hipoteczne nie jest przeszkodą w licytowaniu nieruchomości. Z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości zostaje zaspokojony najpierw bank do wysokości hipoteki i nabywca nieruchomości otrzymuje ją już bez obciążenia hipotecznego.

    Jonasz

    8 Gru 14 21:44

Skomentuj