Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż mieszkania przez syndyka a lokal zastępczy

14 komentarzy

Pytanie: Chodzi mi o mieszkanie nasze wspólne ktore zostanie niestety sprzedane w całości na poczet dlugow bylego męża przez syndyka. Według informacji były mąż otrzyma mieszkanie które zaoferuje mu syndyk a co ze mną i dzieckiem. My też tam mieszkaliśmy i byliśmy i jesteśmy zameldowani. W grudniu 2018 roku wyprowadziłam się tz uciekłam z dzieckiem od przemocy, awantur i krzyków. Od tego czasu jak mąż ogłosił upadłość kwiecień 2020 sama płaciłam kredyt za mieszkanie w którym mieszkał tylko on majac nadzieje ze odzyskam to mieszkanie albo walczyłam o moja część mieszkania. A teraz cale mieszkanie idzie na sprzedaż i zostałam na lodzie.

Przeczytaj też: Sprzedaż udziału w nieruchomości przez syndyka

Były mąż mnie poinformował, że syndyk musi mu poszukać innego lokalu na jakichś tam warunkach. A ja pytam co ze mną i synem mam iść pod most. Te mieszkanie gdzie przebywam jest tylko czasowo do momentu kiedy miałam wrócić do naszego mieszkania a tu zong i mieszkanie idzie na sprzedaż. Jego część i moja polowa tez bo nie zmiesiłam się  w terminie w okresie rozdzielności majątkowej a ogłoszeniem przez niego upadłości. Czy mnie się też należy mieszkanie jak upadłemu.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości przez syndyka

Odpowiedź: Z moich ustaleń wynika, że że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości pozostawała Pani i syn nie pozostawaliście na utrzymaniu byłego męża, to nie przysługują Pani środki na wynajem mieszkania o lokalu (ani mieszkanie zastępcze, socjalne – o tym w ogóle nie ma mowy w przepisach w prawie upadłościowym).

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a nowe długi

Kwestię te reguluje art. 342a ust. 1 prawa upadłościowego który stanowi, że jeżeli upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a brak majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 czerwca, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sprzedaż mieszkania przez syndyka a lokal zastępczy'

Subscribe to comments with RSS

  1. To jakaś dziwna sytuacja, że syndyk sprzedał również należący do niej udział w mieszkaniu podczas gdy ona nie jest dłużnikiem.

    Szomberg

    14 cze 23 o 22:11

  2. Nie dziwna, cała nieruchomość we wspólności małżeńskiej podlega sprzedaży w upadłości jednego z małżonków. A drugi małżonek może co najwyżej zgłosić swą wierzytelność z tego tytułu.

    admin

    15 cze 23 o 07:36

  3. Czy w sytuacji gdy mam zajęte 1/6 mieszkania i nie mam innego majątku, komornik umorzy egzekucje? Od ponad dwóch lat od wniosku do KW nic się nie dzieje w tym temacie (żadnego oszacowania, terminu itp). Dodam, że dług jest 15x wyższy niż ta 1/6 jest warta.

    Ada

    15 cze 23 o 09:08

  4. Złożyłbym do komornika żądanie umorzenia egzekucji z nieruchomości z uwagi na art. 824 § 1 pkt 4 kpc stanowiący, że postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania.

    Albowiem w przedstawionej sytuacji wierzyciel zapewne takiej czynności nie dokonał, prawdopodobnie nie uiścił zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości.

    admin

    15 cze 23 o 11:26

  5. Czy takie żądanie muszę złożyć osobiście czy może to być jeden ze współwłaścicieli? Czy wierzyciel nie zostanie w tej sytuacji ukarany za bezczynność?

    Ada

    15 cze 23 o 13:04

  6. Uważam, że żądanie albo od razu skargę na czynności komornika może złożyć także współwłaściciel niebędący dłużnikiem. Art. 767 § 2 kpc: Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

    Wierzyciel wskutek umorzenia z powodu jego bezczynności nie ponosi odpowiedzialności chyba, ż eto będzie równoznaczne z umorzeniem postępowania egzekucyjnego w ogóle’; wówczas komornik zażąda od niego 5% od pozostającego do egzekucji długu.

    admin

    15 cze 23 o 14:07

  7. A sam komornik widząc, że egzekucja nie posuwa się do przodu nie powinien wezwać wierzyciela do działania i wykreślić wpis jeśli nie ma reakcji?

    Piotr

    19 cze 23 o 10:35

  8. Powinien jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności niezbędnbej do dalszego prowadzenia egzekucji.

    admin

    20 cze 23 o 09:26

  9. Sprawdza wydaje się zatem dość oczywista przy wniesieniu skargi do Sądu. Czy Sąd ma na te okoliczność jakiegoś „asa w rekawie” i może nie uznać skargi?

    Piotr

    20 cze 23 o 22:09

  10. Nie wykluczam tego, bo sprawa jest specyficzna.

    admin

    20 cze 23 o 23:47

  11. Dostałem pismo do oględzin nieruchomosci. Na dole jest informacja że nie ma to związku z ustaleniem terminu oszacowania wartości itp. Po co zatem te oględziny? Chodzi o udział 1/8.

    Grzesiek

    26 cze 23 o 15:07

  12. Nie wiem, może wierzyciel przed podjęciem decyzji w przedmiocie złożenia wniosku o opis i oszacowanie chce ocenić, czy warto. Czy w tym piśmie jest podana jakaś podstawa prawna?

    admin

    26 cze 23 o 17:07

  13. Mogę przesłać maila? Dołączę skan.

    Grzesiek

    26 cze 23 o 17:42

  14. Proszę przesłać.

    admin

    26 cze 23 o 19:35

Skomentuj