Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka pod hipotekę

komentarze 2

Pytanie: Spisałem ze znajomym umowę pożyczki w której oświadcza że kwotę pożyczki przyjmuje a w zastaw daje działkę którą opisał i taka adnotacja też jest w tej umowie pożyczki podpisanej przez niego. Czy takie zabezpieczenie jest ważne i w przypadku gdyby nie zwrócił mi pożyczki to mogę przejąć i sprzedać tą działkę?

Odpowiedź: Niestety, w sposób opisany przez Pan nie doszło do zabezpieczenia pożyczki na tej nieruchomości – działce pożyczkobiorcy. Zabezpieczenia na nieruchomości dokonuje się bowiem w formie ustanowienia hipoteki co musi zostać odnotowane w księdze wieczystej nieruchomości która ma być zabezpieczeniem (w tym wypadku wierzytelności z tytułu pożyczki). Natomiast samo oświadczenie o ustanowieniu hipoteki musi być dokonane przed notariuszem, w formie aktu notarialnego. Na podstawie takiego oświadczenia w formie aktu notarialnego dokonuje się ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.Być może pożyczkobiorca też o tym nie wiedział i ma dobrą wolę; nic nie szkodzi aby teraz razem z Panem udał się do notariusza w celu sporządzenia stosownego oświadczenia na podstawie którego następnie zostanie ustanowiona hipoteka w księdze wieczystej nieruchomości. O ile dla tej działki jest prowadzona księga wieczysta; jeśli nie ma księgi to można ją założyć. Wówczas, jeśli minie termin zwrotu pożyczki i pożyczkobiorca jej nie zwróci, będzie można skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z tej działki. Zaznaczamy, że sprzedaż jej i zaspokojenie Pana jako wierzyciela może odbyć się tylko w formie licytacji komorniczej po wcześniejszym wszczęciu egzekucji do tej nieruchomości, na Pana wniosek. Chyba, że pożyczkobiorca przepisze ją na Pana albo sprzeda Panu odpowiednio taniej z uwagi na istnienie wierzytelności z tytułu pożyczki. Pożyczki pod hipotekę to dość pewne (choć nie absolutnie pewne) lokowanie pieniędzy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/09/2014

Komentarze do 'Pożyczka pod hipotekę'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak jest przy bankowej pożyczce hipotecznej, coś jest sprawdzane? Hipoteka to solidne zabezpieczenie, bank jeszcze czegoś wymaga?

    Komik

    19 Lis 14 21:46

  2. Myli się ten który myśli że, skoro kredyt jest pod hipotekę, to bank nie sprawdza zdolności kredytowej jak chodzi o BIK i dochody. Sprawdza i to rygorystycznie. Są jednak i pozabankowe pożyczki pod hipotekę czyli pożyczki oferowane przez parabanki. Firmy te mogą wcale nie interesować się BIK-iem i dochodami pożyczkobiorcy skoro pożyczka jest zabezpieczona hipotecznie. Banki też może nie sprawdzałyby, ale Komisja Nadzoru Finansowego czuwa i nakazuje im sprawdzać.

    Wacek

    19 Lis 14 21:55

Skomentuj