Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nowy kredyt po windykacji

1 komentarz

Pytanie: Miałem w banku kredyt gotówkowy i wystąpiły problemy z jego spłata ponieważ trochę nieodpowiedzialnie zwolniłem się z pracy mając załatwioną lepszą prace, jednak coś nie wypaliło i tej nowej posady nie otrzymałem. Przez jakiś czas byłem bezrobotny i nie spłacałem kredytu zgodnie z harmonogramem tym bardziej że doszły mi dodatkowe nieprzewidziane wydatki. Bank wszczął wówczas postępowanie windykacyjne i nawet skierował egzekucję tego kredytu do komornika. Zaznaczam jednak że komornik praktycznie nie zdążył zadziałać bo cały kredyt nagle spłaciłem. Od tamtego incydentu minęło dziesięć miesięcy, mam teraz nową pracę prawie dwa razy lepiej płatna niż ta poprzednia na podstawie której otrzymałem tamten kredyt. Posiadam już umowę na czas nieokreślony. I teraz moje pytanie: czy będę miał problemy z zaciągnięciem kolejnego kredytu w związku z opóźnieniami w spłacie przy poprzednim kredycie? Zaznaczam ponownie że komornik praktycznie nie zadziałał, sam dobrowolnie ostatecznie spłaciłem od razu cały zaległy kredyt. Nowy kredyt jest mi niezbędny, czy wcześniejsza opisana sytuacja będzie mnie dyskredytować pod kątem zdolności kredytowej?

Odpowiedź: Może Pan mieć problem z uzyskaniem nowego kredytu zważywszy historię kredytową opisaną przez Pana. Z cała pewnością informacja o Pana przeterminowanym kredycie figuruje w Biurze Informacji Kredytowej pomimo tego, że kredyt w końcu Pan spłacił i będzie rzutować negatywnie na ocenę Pana zdolności kredytowej przez banki. Nie chcemy przesądzać, gdyż banki dyplomatycznie twierdzą iż każda tego typu sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, jednak dają dość jasno do zrozumienia, że taka historia kredytowa jak Pańska uwidoczniona we wspomnianym BIK-u raczej skutecznie uniemożliwia przyznanie nowego kredytu. Oczywiście może Pan spróbować. Poza tym, są nie tylko banki. Jeżeli potrzebuje Pan kredytu gotówkowego, czyli po prostu pożyczki, to takich udzielają nie tylko banki. Może Pan sprawdzić na portalach społecznościowych za pośrednictwem których udzielane są pożyczki pomiędzy ludźmi; jeżeli zaoferuje Pan należyte zabezpieczenie spłaty, wówczas możliwe że otrzyma Pan pożyczkę prywatną. Może Pan także poszukać w internecie pod hasłami np. „kredyty bez BIK”, „pożyczki bez BIK”, „kredyty z komornikiem”. Jak widać z tych haseł, negatywna historia klienta w BIK nie jest tu przeszkodą do udzielenia mu pożyczki ale takie pożyczki mogą być bardzo drogie a ich przyznanie uwarunkowane od mocnego, wiarygodnego zabezpieczenia ze strony pożyczkobiorcy, np. w formie hipoteki na jego mieszkaniu albo od poręcznie przez osobę trzecią.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/09/2014

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Nowy kredyt po windykacji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Terminowość w spłacaniu kredytów jest bardzo ważna, jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Konsekwencje, które wynikające z nieterminowego spłacania kredytów mogą być niezwykle dotkliwe. Mimo to wiele osób nie przejmuje się tym, ignorując terminy. Niedotrzymywanie terminowości w spłatach kredytowych doskwiera zarówno osobom prywatnym, jaki i przedsiębiorcom, biorącym kredyty na własną działalność. Opóźnienie spłaty może okazać się trudne i nieść za sobą poważne konsekwencje np. w przypadku firmy, która ma problemy ze spłacaniem swego zobowiązania w banku. Wiele firm w takich sytuacjach zostaje wciągnięta na listę Krajowego Rejestru Dłużników, co wiąże się z dotkliwymi następstwami. Często przedsiębiorstwo nie będzie już miało możliwości na żadne zakupy w systemie ratalnym lub kredyty gotówkowe. Czas figurowania na liście nie jest jedynie chwilowym utrudnieniem, ponieważ można na niej figurować nawet dekadę. Kredyty często wiążą się z trudnościami spłaty swoich zobowiązań, jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Istnieje wielu doradców, którzy mogą pomóc odszukać rozwiązanie oraz mnóstwo sposobów na zakończenie kłopotów. Jedną z opcji jest to, iż praktycznie wszystkie kredyty przewidują możliwość czasowego zawieszenia spłaty pobranego zobowiązania. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Takie rozwiązanie jest często świetnym pomysłem, kiedy doskwierają deficyty finansowe. Po unormowaniu sytuacji powraca się do spłat, bez większych konsekwencji. Trzeba pamiętać, że wszystkie kredyty i operacje z nimi związane są rejestrowane w bazach, takich jak BIK czy BIG. Są tam umieszczone wszelkie zobowiązania kredytowe, więc wszelka aktywność jest tam udokumentowana.

    stefanek

    2 Lis 14 06:00

Skomentuj