Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kto spłaci kredyt po zmarłym?

skomentuj

Zwykle kiedy ktoś zostawia nam spadek cieszymy się jak małe dzieci. Często jednak ta radość jest przedwczesna. Może się na przykład okazać, iż na wstępie mamy do spłacenia dość duży kredyt (korzystając niejako z okazji, proponuję korzystne kredyty gotówkowe tutaj).

Kto spłaca kredyt po zmarłym? Zgodnie z ustalonym, w IV księdze kodeksu cywilnego, porządkiem dziedziczenia powołanymi w pierwszej kolejności są małżonek oraz dzieci testatora. Mogą w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule powołania – zwykle jest to chwila śmierci przyjąć lub odrzucić spadek. Jeżeli potencjalni spadkobiercy mają świadomość tego, iż spadek jest obciążony długami powinni wybrać tę drugą opcję, względnie przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli tzw. I grupa spadkobierców odrzuci spadek, zgodnie z ustawowym porządkiem dziedziczenia aktywa oraz pasywa przechodzą na kolejną grupę spadkobierców – zstępnych, tj. wnuki i prawnuki – oni także mogą w terminie 6 miesięcy odrzucić spadek. Pytanie, czy proces odrzucania może trwać w nieskończoność, a zatem czy kredyt pozostanie w rezultacie niespłacony.

W przypadku, gdy spadek zostanie odrzucony kolejno przez dziadków, rodzeństwo oraz zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, pasierbów, o ile takowych testator posiadał, prawo do dziedziczenia nabywa gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Możliwe, że wspomnianego ostatniego miejsca zamieszkania nie da się ustalić, ewentualnie miejsce to znajduje się poza granicami Rzeczypospolitej, spadek przypada Skarbowi Państwa.

Komu najbardziej zależy na tym, aby kredyt został spłacony? Wydaje się logicznym, że najbardziej zainteresowany w tym przypadku jest kredytodawca – bank. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje mu prawo do wniesienia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Musi to zrobić odpowiednio szybko, a więc w ciągu 3 lat od daty wyznaczonej na spłatę kredytu. W przeciwnym razie zaciągnięty przez zmarłego spadkodawcę kredyt, jak wszystkie roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ulegnie przedawnieniu.

Jeżeli bank nie zmieści się w trzyletnim terminie na wytoczenie powództwa, zaciągnięty kredyt zamienia się w zobowiązanie naturalne. Wobec tego spłacenie zaciągniętego zobowiązania przez spadkobierców spowoduje, że nie będą mogli domagać się jego zwrotu. Natomiast brak wyrównania ze strony krewnych zmarłego nie sprowadzi na nich żadnych konsekwencji.

Kredyt w wielu przypadkach zostanie więc umorzony. Wszystko zależy jak widać od zapobiegliwości banku, co do której raczej nie można mieć zastrzeżeń.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/09/2014

kategoria spadek

Skomentuj