Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a spłata pożyczki w ratach

komentarzy 7

Pytanie: Kilka dni temu otrzymałem zawiadomienie od komornika że muszę wpłacić pewną kwotę (ok 15 tyś ze wszystkimi kosztami), chodzi o niespłacona pożyczkę. Mam takie pytanie czy jest możliwość rozłożenia tej kwoty na raty dajmy na to 10 x 1500 zł czy komornik w ogóle będzie chciał na ten temat rozmawiać? I czy mam prawo ubiegać się o coś takiego? Dodam tylko że nie posiadam żadnej nieruchomości mieszkam u matki w mieszkaniu i jestem zarejestrowany na najniższą krajową ok 1300 zł brutto.

Odpowiedź: Jeżeli otrzymuje Pan wynagrodzenie minimalne to komornik nie zajmie tegoż wynagrodzenia gdyż jako ustawowe minimalne jest ono w całości wolne od zajęcia. Proponujemy aby po prostu samodzielnie spłacał Pan dług w ratach. Nie ma Pan prawa formalnie żądać rozłożenia spłaty długu na raty na tym etapie ale w zaistniałej sytuacji i jeśli też nie posiada Pan rachunków, lokat, wierzytelności ani przedstawiających wartości ruchomości (samochód, sprzęt AGD) – to wydaje się że wierzyciel i komornik nie mają innego wyjścia jak zaakceptować ratalne, dobrowolne wpłaty od Pana. Gwoli wyjaśnienia – formalnie to wierzyciel decyduje o tym, jak ma przebiegać postępowanie egzekucyjne a nie komornik, który działa w granicach wniosków wierzyciela. Oczywiście może Pan przesłać do komornika zobowiązanie się do spłaty w ratach i w miarę możliwości wpłacić pierwsza ratę, dodatkowo może Pan wspomnieć swej sytuacji finansowej – majątkowej. Może to mieć nieformalnie pewne znaczenie i uspokoić wierzyciela jak też praktycznie zmniejszyć aktywność komornika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.1]

17/09/2014

kategoria komornik

Komentarze do 'Komornik a spłata pożyczki w ratach'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czesto rozkladasz dluznikom zadluzenie na raty?bo jak ktos ma dlug 15 tysiecy i slaba prace to raczej bedzie to w stanie splacic po 200-300 miesiecznie..

  Misiek

  26 Paź 14 22:21

 2. Zdarza się, choć zwykle nie chcą nawet w ratach płacić.

  admin

  26 Paź 14 22:32

 3. no tak wiekszosc niestety jest nie do odzyskania.

  Misiek

  27 Paź 14 08:20

 4. to miales na mysli ?

  Misiek

  27 Paź 14 08:20

 5. Po prostu nie chcą spłacać choćby mogli. Po bezskutecznej egzekucji wielokrotnie udało mi się odzyskać dług.

  admin

  27 Paź 14 09:56

 6. Wlasnie o to mi chodzi czy po bezskutecznych rozkladasz na raty,bo czekac 2 lata na splate dlugu to jednak duzo czasu..

  Misiek

  27 Paź 14 11:31

 7. Zależy jaka kwota i na jakie raty.

  admin

  27 Paź 14 13:01

Skomentuj