Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Inwestycje alternatywne

skomentuj

Spośród wszystkich metod pomnażania pieniędzy, Polacy w dalszym ciągu bardzo mało wiedzą o tych alternatywnych. Inwestycje tego typu związane są najczęściej z nieco większym ryzykiem, mogą jednak służyć dywersyfikacji portfela czy być połączone z naszym hobby. Decyzja o wyborze sposobu pomnażania majątku nigdy nie jest łatwa, lecz inwestycje alternatywne często potrafią nie tylko dać dobrze zarobić, ale i uprzyjemnić nasze życie. Oto one, najważniejsze inwestycje alternatywne dostępne na naszym rynku.

Metale szlachetne

Ostatnich kilka lat to czas zdecydowanej niepewności na rynkach finansowych. Taka sytuacja sprawia zaś, że na znaczeniu zyskują inwestycje, które dają szansę na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie wartości naszych pieniędzy. Szczególnie lubianym rozwiązaniem jest w tym przypadku złoto, którego wzrosty cen były gigantyczne. Jednak nie tylko ten metal szlachetny zyskiwał na wartości – podobnie było w przypadku prawie każdego z nich. Oczywiście inwestowanie w metale nie musi się wiązać koniecznie z trzymaniem złota czy srebra w naszych domach. Możemy podjąć decyzję, że nasze inwestycje będą dokonane w oparciu o instrumenty finansowe lub kupimy kolekcjonerskie monety, które dodatkowo mogą zyskać na wartości ze względu na swoją unikalność. Ciekawym sposobem może też okazać się kupno złotej czy srebrnej biżuterii – choć jest ona dużo droższa niż sam zawarty w niej kruszec, to jednak ma również wartość użytkową i estetyczną (zwłaszcza dla pań). Metale szlachetne, takie jak wspomniane wyżej złoto, są walutą uniwersalną już od tysięcy lat i nic nie zwiastuje zmiany w najbliższym czasie.

Sztuka

W rozwiniętych gospodarkach jednym z ciekawszych sposobów na pomnażanie pieniędzy jest inwestowanie w sztukę. Zazwyczaj chodzi o kupowanie obrazów, rysunków czy rzeźb młodych, dobrze zapowiadających się twórców. I choć prawdopodobnie większość z nich nie osiągnie spektakularnych sukcesów, to trafienie nawet w jedno dzieło wybitnego twórcy daje nam szansę na osiągnięcie gigantycznych zysków, idących czasem w setki tysięcy procent w skali kilku czy kilkunastu lat. Nasz rynek nie jest jeszcze aż tak rozwinięty, jednak istnieją już specjalistyczne firmy doradzające w inwestycjach na tym rynku a także mecenasi, którzy inwestycje na rynku sztuki traktują nie tylko jako hobby, ale i sposób na zarabianie pieniędzy.

Numizmatyka

Nasz kraj na tle Europy wyróżnia się nie tylko bardo dobrymi wskaźnikami gospodarczymi. Poza Niemcami, jesteśmy też drugim w Europie krajem pod względem liczby osób zainteresowanych numizmatyką. Nic dziwnego więc, że co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kolejkach pod oddziałami Narodowego Banku Polskiego – zazwyczaj są one związane z emisją nowej monety kolekcjonerskiej. Inwestycje w numizmaty związane są głównie z wartością estetyczną tych przedmiotów oraz ich małym nakładem. Trzeba jednak pamiętać, że większość monet ma również wartość fizycznego kruszcu, który jest w nich zawarty. W niektórych przypadkach opłaca się nawet kupować monety na portalach aukcyjnych właśnie ze względu na to, że zawarty w nich kruszec jest wart więcej niż cena monety na aukcji! Wybierając ten sposób przechowywania pieniędzy mamy też pewność, że nasze inwestycje są trwałe. Monety nie ulegają zniszczeniu więc mogą być przechowywane nawet przez dziesiątki lat jako inwestycja wielopokoleniowa.

Drogie alkohole

Popularnym w ostatnich latach sposobem na pomnażanie pieniędzy jest kupno drogich alkoholi – wina i whisky. Te dwa alkohole mają to do siebie, że produkowane są przez określone firmy i możemy zainwestować nawet w pełne, jeszcze nie rozlane do beczek butelki. To sprawia, że bierzemy na siebie nieco większe ryzyko. Nie znamy dokładnej jakości trunku, jednak cena jest często dość atrakcyjna. Dopiero po zabutelkowaniu trunki te nabierają wartości i może się okazać, że zyskamy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset procent zysku! Oczywiście i tu, jak w przypadku każdej inwestycji alternatywnej, ryzyko jest bardzo duże i wymaga od nas doświadczenia oraz zdecydowania przy podejmowaniu decyzji. Możliwe do osiągnięcia zyski są jednak bardzo atrakcyjne. Trzeba też pamiętać o niewątpliwym walorze tego rozwiązania – jeśli inwestycje się nie powiodą i nie zarobimy odpowiedniej kwoty pieniędzy, to alkohole te zawsze możemy wypić samodzielnie lub potraktować jako prezenty i obdarować nimi naszych znajomych czy partnerów biznesowych.

Inne inwestycje alternatywne

Na bardziej rozwiniętych rynkach inwestycje alternatywne dostępne są w dużo większej rozpiętości kategorii. W Stanach Zjednoczonych popularne są chociażby pamiątki po gwiazdach show-biznesu czy karty z graczami. Również komiksy mają swoją rzeszę wiernych fanów i inwestorów, którzy w ten sposób pomnażają pieniądze. Wymienić można też chociażby fotografie, które są u nas jeszcze niedocenianym młodszym bratem rynku sztuki. Niezależnie jednak od decyzji, czy inwestujemy w złoto, waluty czy wspomniane wyżej komiksy, najważniejsze jest to, by inwestycje alternatywne były połączeniem biznesu z przyjemnością. Nie warto decydować się na zakup grafik które nam się nie podobają oraz monet, jeśli zupełnie nie mamy o tym pojęcia. Pamiętajmy też, by inwestycje alternatywne stały się dla nas jedynie częścią portfela, nie przekraczającą 10-20% jego wartości. To da nam gwarancję odpowiednich zysków w przypadku dobrych decyzji, ale również i bezpieczeństwa – jeśli nasze wybory okażą się nietrafione.

kategoria: biznes

Skomentuj