Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przyznanie kredytu na start dla firm w mBank – wątpliwości niewyjaśnione

skomentuj

W kilku miejscach w internecie (w tym na stronie mBank) przeczytałem o tym, że mBank na samiuśki start przedsiębiorcom nowym daje nawet do 10 tysięcy złotych kredytu w koncie firmowym mBiznes. Zdziwiło mnie to bardzo, bo przecież zupełnie nowy przedsiębiorca to osoba o której bank nic nie wie jako o przedsiębiorcy właśnie. Nie wiadomo na przykład, czy jego nowa firma przetrwa choćby i pół roku na rynku, czy będzie generować zyski. Udzielenie kredytu takiej osobie to moim zdaniem znacznie większe ryzyko niż udzielenie kredytu osobie która dopiero kilka dni temu podjęła pracę na umowę zlecenie albo na umowę na czas określony.

Zatelefonowałem na infolinię mBanku, aby rozeznać temat. Zastanowiłem się wcześniej nad tym, na jakiej podstawie mBank będzie ustalał limit kredytu w koncie takiemu nowemu przedsiębiorcy który to załóżmy nigdy kredytu nie brał, brak o nim informacji w BIK. Pani na infolinii choć miła, to w kółko tylko powtarzała, że jak chodzi o taką osobę, to jej zdolność kredytowa będzie rozpatrywana jako osoby prywatnej gdyż nie ma historii jako przedsiębiorca.No, ja o tym doskonale wiem i ponownie pytam ją w związku z tym, czy dostanę ten kredyt do limitu 10 tysięcy złotych jako nowy przedsiębiorca który nigdy kredytu nie brał, czy nie dostanę. I co jeszcze biorę pod uwagę, bo według mnie już nic więcej. Nie chcą zabezpieczenia, nie pytają o biznes plan, więc co oprócz BIK sprawdzają, czym się kierują. Pani znowu to samo, że jako osobę prywatną będą mnie traktować. Uzmysłowiwszy sobie, że dalsza rozmowa nie ma sensu, podziękowałem i rozłączyłem się.

Szczerze mówiąc, to nie spodziewałem się innego przebiegu takiej rozmowy. Moim zdaniem, oferta kredytu w koncie firmowym dla nowego przedsiębiorcy (ponoć i od pierwszego dnia prowadzenia działalności) to tylko sztuczka celem złapania klienta na konto firmowe a samo udzielenie limitu to pewnie najwcześniej po kilku miesiącach, na podstawie historii na koncie firmowym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/09/2014

kategoria kredyty dla firm

Skomentuj