Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawniona pożyczka prywatna a dopisanie do rejestru długów

komentarze 2

Pytanie: 14 lat temu dawna znajoma pożyczyła mi pewną kwotę pieniędzy. Nie miałem pracy, nie miałem z czego oddać pożyczki. Później w celach zarobkowych wyjechałem za granicę Rok temu wróciłem i gdy ta osoba dowiedziała się o tym, to wezwała mnie do zapłaty pożyczki najpierw osobiście a później otrzymałem od niej wezwanie do zapłaty. Popsuła mi też reputację, mieszkamy w niewielkiej miejscowości – w Kętach -gdzie jak to się mówi „każdy każdego zna”. W takiej sytuacji odpisałem zgodnie z prawda, że pożyczka jest przedawniona i nie zamierzam płacić. Otrzymałem kolejne pismo od niej zapowiadające że umieści mnie w Krajowym Rejestrze Długów, gdyż przedawnione wierzytelności też mogą być dopisywane do rejestru długów. Taki wpis w KRD bardzo szkodziłby mi. Czy ona może mnie tam wpisać?

Odpowiedź: Do Krajowego Rejestru Długów oraz do innych Biur Informacji Gospodarczych można dopisywać także przedawnione długi. Jednakże w przypadku pożyczki prywatnej udzielonej przez osobę która zawodowo nie zajmuje się udzielaniem pożyczek, warunkiem dopisania do takiego rejestru długów jest wcześniejsze uzyskanie tytułu wykonawczego (prawomocnego wyroku). Jeżeli pożyczkobiorca wniesie przeciwko panu pozew o zapłatę, to po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu może pan wnieść sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia i sąd powództwo oddali. Pożyczkobiorca w takim razie nie będzie mógł wpisać Pana do rejestru długów nie mając tytułu wykonawczego. Gdyby chodziło o pożyczkę udzielona panu przez firmę pożyczkową, to brak tytułu wykonawczego nie byłby przeszkodą w dopisaniu Pana do rejestru długów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/09/2014

kategoria rejestry długów

Komentarze do 'Przedawniona pożyczka prywatna a dopisanie do rejestru długów'

Subscribe to comments with RSS

 1. A na jakich zasadach działa internetowy rejestr długów?

  Adaś

  23 Sty 17 09:05

 2. Działa formalnie jako giełda wierzytelności czy też po prostu strona z ofertami wierzytelności na sprzedaż. Tylko bowiem w takiej formie można upubliczniać dłużnika i jego dług (poza BIG-ami) osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych informacji do udostępniania.
  Im więcej osób szuka w Google swoich znajomych albo sprawdza tak swoich potencjalnych kontrahentów, tym coraz bardziej skuteczne są takie rejestry.

  admin

  23 Sty 17 09:12

Skomentuj