Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zaświadczenie o dochodach a zajęcie komornicze

14 komentarzy

Pytanie: Zamierzam złożyć wniosek do banku o kredyt gotówkowy. Bank wymaga zaświadczenia o dochodach z zakładu pracy. Ja otrzymuję wynagrodzenie netto 3700 złotych ale aktualnie mam komornika który zabiera część tego zarobku. Pytanie czy na zaświadczeniu o dochodach od pracodawcy będzie napisane, że na wynagrodzeniu moim jest zajęcie komornicze?

Przeczytaj też: Informacja o zajęciu egzekucyjnym w zaświadczeniu o zarobkach

Odpowiedź: Kwestie dotyczące zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach nie są ustawowo uregulowane i nawiasem mówiąc, pracodawca nie jest zobligowany prawnie do wystawienia takiego zaświadczenia na wniosek pracownika. Generalnie jednak zakłady pracy wystawiają takowe na prośbę pracownika. I osoby które się tym zajmują doskonale wiedzą o tym, jakie informacje w tym zakresie interesują banki gdy zaświadczenie ma służyć ocenie zdolności kredytowej.

Przeczytaj też: Spłacone zajęcie komornicze w zaświadczeniu o zarobkach

Informacje te, to nie tylko wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi ale też informacja o tym, czy wynagrodzenie nie jest zajęte przez komornika. Jeżeli bowiem jest, to taka okoliczność praktycznie wyklucza szansę na otrzymanie kredytu w banku. Jeżeli zakład pracy nie zawrze w zaświadczeniu tej informacji tzn. nie zaświadczy że wynagrodzenie nie jest / jest zajęte przez komornika, to takie zaświadczenie nie będzie dla banku wystarczające.

Przeczytaj też: Kredyty na spłatę komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 marca, 2021

Komentarze do 'Zaświadczenie o dochodach a zajęcie komornicze'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kolega prosi mnie o pożyczkę, mówi że pracuje na etacie. Kiedy jednakże poprosiłem go o zaświadczenie z zakładu pracy, to poinformował mnie po dwóch dniach że takie zaświadczenie wydają tylko do kredytów w bankach. Czy to prawda i formalnie nie ma sposobu na sprawdzenie czy on pracuje oraz ile wynosi jego pensja? On wie, że raczej nie sprawdzę osobiście czy pracuje, bo on mieszka w Chojnicach a ja pod Warszawą.

    Wojek

    19 mar 21 o 09:49

  2. Nie jest to prawda, zakład pracy powinien wydać zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia na życzenie pracownika i nie musi on wykazywać celu dla którego takie zaświadczenie jest mu potrzebne. Zresztą, nie musi Pan żądać od niego zaświadczenia o zatrudnieniu. Wystarczy jeżeli udostępni Panu wyciągi z konta potwierdzające otrzymywanie pensji z zakładu pracy.

    admin

    19 mar 21 o 10:29

  3. Wyciąg z rachunku bankowego obrazujący przelewy od pracodawcy jest bardziej wiarygodny i nie trzeba o to wn8ioskowac. Po prostu ściąga się z konta jak wszyscy o tym wiedzą.

    Panko

    22 mar 21 o 07:49

  4. Od zawsze tak właśnie twierdzę. Zaświadczenie o dochodach każdy sam może sobie wystawić – sfałszować zamówiwszy pieczątkę firmową dowolnego zakładu pracy (no może za wyjątkiem urzędów).

    admin

    22 mar 21 o 08:21

  5. Jaka jest kara dla pracodawcy za przeoczenie faktu zajęcia wynagrodzenia w zaświadczeniu o zarobkach?

    barti

    10 sie 21 o 12:25

  6. Art. 297 par. 1 kodeksu karnego: “Kto, w celu uzyskania dla siebie lub innej osoby kredytu, pożyczki bankowej, gwarancji kredytowej, dotacji, subwencji lub zamówienia publicznego, przedkłada fałszywe lub stwierdzające nieprawdę dokumenty albo nierzetelne, pisemne oświadczenia dotyczące okoliczności mających istotne znaczenie dla uzyskania takiego kredytu, pożyczki bankowej, gwarancji kredytowej, dotacji, subwencji lub zamówienia publicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

    admin

    10 sie 21 o 17:36

  7. A jeżeli pracodawca czy dokładniej kadrowa się po prostu pomyli to też będzie mieć problem karny? Myślę, że muszą jej w tym celu udowodnić to, że celowo nie wpisała adnotacji o zajęciu komorniczym.

    starszy referent

    3 paź 21 o 20:46

  8. Nie trzeba wykazywać umyślności, brak zachowania należytej staranności już jest umyślnością w przestępstwie. Gdyby tak było jak uważasz, to fałszywe poświadczenia byłyby na porządku dziennym.

    Janko

    15 paź 21 o 10:03

  9. Przeciwnie, przestępstwo umyślne to przestępstwo popełnione z zamiarem popełnienia.

    admin

    15 paź 21 o 10:56

  10. Zamiast zaświadczenia o dochodach świetnie się sprawdza wyciąg z przelewami pensji a do tego umowa o pracę jeżeli ktoś posiada. I żadne zaświadczenie od pracodawcy nie jest konieczne. Wiem, że bywa wymagane ale nie jest konieczne do stwierdzenia, że aplikujący o kredyt pracuje, jaka umowa, jaka stawka.

    Benny

    24 sty 22 o 11:56

  11. Pozostaje jeszcze kwestia ustalenia, czy wynagrodzenie nie jest zajęte przez komornika.

    Anonim

    24 sty 22 o 12:39

  12. Jeżeli wpływa na konto w kwocie wyższej od minimalnej ustawowej, to znaczy że nie jest zajęte przez komornika, chyba że jest to na tyle wysoka stawka, że komornik zajmuje 50%, to wtedy może wpływać wyższe niż minimalne.

    admin

    24 sty 22 o 12:59

  13. Czy coś grozi kadrowej w zakładzie pracy jeśli nie wpisze w zaświadczeniu o dochodach do banku zajęcia komorniczego?

    Modzelewski

    28 sty 22 o 14:07

  14. Tak, to jest tzw. fałszerstwo intelektualne. Art. 271 § 1 KK – funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Poświadczenie przez pracodawcę nieprawdy poprzez zatajenie zajęcia komorniczego pensji podlega pod ww. przepis.

    admin

    28 sty 22 o 14:19

Skomentuj