Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poręczyciele a egzekucja kredytu

skomentuj

Pytanie: Kredytobiorca wcale nie spłaca kredytu a ja i jeszcze jedna osoba jesteśmy jego poręczycielami. Na początku miesiąca otrzymałam od komornika pismo o wszczęciu egzekucji z mojego wynagrodzenia oraz zajęcie zwrotu podatku w urzędzie skarbowym. Dowiedziałam się od kredytobiorcy że on nie ma egzekucji komorniczej a to chyba dlatego że już od dawna nie pracuje (pracuje na czarno i dobrze się ma). Co „ciekawsze” jednak, to że osoba która jest drugim oprócz mnie poręczycielem, też nie ma egzekucji komorniczej, bo też nie pracuje. Sytuacja jest wiec taka, że tylko przeciwko mnie komornik prowadzi egzekucję komorniczą. Czy jest to zgodne z przepisami? ja dobrze wiem, że i kredytobiorca i ten drugi poręczyciel pieniądze mają, mają samochody i mieszkania. ja nawet nie mam jeszcze własnego mieszkania. Co Państwo mi radzą?

Odpowiedź: Niestety, bank ma prawo wybrać do egzekucji tylko Panią. Egzekucja z wynagrodzenia (jeśli jest stosunkowo wysokie) oraz z nadpłaty podatku często przebiega szybciej i sprawniej niż egzekucja z innych składników majątku. Nie wiemy też, czy kredytobiorca i drugi poręczyciel są właścicielami samochodów którymi poruszają się, często też nie udaje się zlicytować pojazdu z braku kupców. Co do mieszkań, to mogą stanowić wspólność majątkowa – małżeńską co uniemożliwia egzekucję jeśli drugi współmałżonek nie wyraził zgodę na zaciągniecie (poręczenie) kredytu. A egzekucja z wynagrodzenia uzyskiwanego na czarno, jest praktycznie niemożliwa.

Kwoty ściągnięte w tej sprawie przez komornik może Pani odzyskiwać: całość od kredytobiorcy a jak chodzi o poręczyciela solidarnego, to połowę.

Wrzesień 16th, 2014 at 8:28 pm

kategoria: żyrant

Skomentuj