Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Mamiące oprocentowanie nominalne kredytów

1 komentarz

Banki bardzo chętnie w swych ofertach kredytów podają oprocentowanie, jakie niskie! 9%, 8%… Tylko że jest to oprocentowanie nominalne które bynajmniej nie jest całkowitym kosztem kredytu z instytucji zaufania publicznego – banku. Rzeczywisty koszt kredytu ujmowany jest wskaźnikiem RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania) i wynosi zwykle co najmniej dwa razy tyle co oprocentowanie nominalne! Tylko że banki piszą o tym już tylko drobniutkim druczkiem i gdzieś w szczegółach oferty i to łatwo przeoczyć. Może więc mieć miejsce sytuacja w której kredytobiorca zaciągnie kredyt myśląc że oprocentowanie nominalne to faktyczny pełny koszt kredytu, a tak wcale nie jest.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/09/2014

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Mamiące oprocentowanie nominalne kredytów'

Subscribe to comments with RSS

  1. Różnice w kosztach kredytów mogą być znaczące jak chodzi o ten sam rodzaj kredytu. Jak zapewne łatwo domyślić się, największe różnice mogą być i są w przypadku kredytów mieszkaniowych, gdyż te dotyczą stosunkowo wysokich kwot oraz bardzo długiego okresu czasu, nawet czterdziestu lat. Niektórych zmiennych nie da się przewidzieć ale generalnie trafny wybór oferty najtańszej aktualnie może z dużym prawdopodobieństwem dać oszczędności na przestrzeni całego okresu kredytowania w porównaniu z innymi ofertami.

    Obecnie mamy tak rozwiniętą stosowna komunikację w internecie, że spokojnie można sobie wybrać najtańszy kredyt hipoteczny korzystając z porównywarek – wyszukiwarek kredytów a opinie na temat potencjalnego wyboru można pozyskać na licznych forach kredytowych, zakładając wątek z pytaniem. Co do korzystania z opinii różnych doradców finansowych, to raczej odradzam. Niektórzy z nich tak naprawdę, to dyletanci a inni są nieobiektywni szczególnie wtedy, gdy firma doradcza jest jakoś połączona kapitałowo z jakimś bankiem (może nieobiektywnie faworyzować ofertę banku powiązanego).

    cichociemny

    4 Lis 14 05:53

Skomentuj