Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja komornicza kredytu od bezrobotnego

skomentuj

Pytanie: Moje zadłużenia zostały skierowane do komornika, mimo wielu pism które do banku pisałem, że jestem bezrobotny ze na utrzymaniu mam żonę która studiuje i 12 letniego syna wynajmuje mieszkanie prosząc o częściowe zwolnienie z opłat bo kredyt jest ubezpieczony + karta zawsze była odmowa. Na dzień dzisiejszy spłacam mimo ze nadal jestem bezrobotny bez prawa do zasiłku to miesięcznie splacam 200zł kredyt +200 zl karta Z tego co się dowiedziałem to są wobec mnie jakieś 2 postępowania egzekucyjne wszczęte. Proszę mi wytłumaczyć na czym one polegają. Bardzo bym był bardzo wdzięczny jakby pod uwagę wzięte były te moje wcześniejsze pisma które składałem aktualne również mogę dostarczyć Zależy mi bardzo na tym aby to wszystko zostało polubownie  załatwione i dla mnie z korzyścią i dla banku. To że nie płaciłem to nie wynikało ze mi się nie chce tylko z trudnej sytuacji która miałem i nadal mam.

Odpowiedź: O wszczęciu postępowania egzekucyjnego i każdej czynności w ramach tegoż, dłużnik jest pisemnie informowany przez komornika. Z wniosku banku na podstawie bankowego tytułu wykonawczego komornik będzie starał się wyegzekwować należność. Dwa postępowania egzekucyjne do znaczy, że są dwa bankowe tytuły wykonawcze czyli w Pana sprawie jedno za kredyt a drugi za kartę kredytową.

Skoro aktualnie nie ma Pan żadnego oficjalnego źródła dochodów, to egzekucja z wynagrodzenia nie wchodzi w grę. Komornik zapewne spróbuje ustalić czy w bankach posiada Pan konta bankowe oraz czy przysługuje Panu zwrot nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym. Sprawdzi też w razie potrzeby, czy jest Pan właścicielem nieruchomości oraz ruchomości (zwłaszcza samochodu). Może też pojawić się u Pana w mieszkaniu aby dokonać zajęcia sprzętów domowych (jednak jeśli nie są nowe, to zwykle nie zajmuje). Jeżeli egzekucja okaże się bezskuteczna, to komornik postępowanie egzekucyjne umorzy ale bank o każdym czasie będzie mógł ponowić próbę egzekucji przez komornika.

Wątpliwe aby na tym etapie coś dały pisma do banku z prośbą o polubowne załatwienie sprawy. Co najwyżej bank sam przekona się, że egzekucja jest bezskuteczna i będzie pan mógł spłacać kredyt i kartę w tempie zależnym od Pana.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/09/2014

kategoria komornik

Skomentuj