Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile można zarobić na prywatnej pożyczce?

komentarze 3

Maksymalne odsetki od prywatnej pożyczki znacznie przewyższają te które oferują lokaty i konta oszczędnościowe. Maksymalne odsetki umowne jakie można zastrzec w umowie pożyczki oblicza się mnożąc aktualnie obowiązującą stopę kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego razy cztery. Ta czterokrotność wspomnianej stopy kredytu lombardowego NBP to właśnie odsetki maksymalne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w stosunku rocznym. Ich wartość oczywiście jest zmienna w zależności od zmiany wysokości wspomnianej stopy kredytu. Sprawdź choćby w internecie jej wartość i pomnóż przez cztery a następnie porównaj z odsetkami jakie oferują bankowe depozyty. I jak? Zastrzeganie w umowach pożyczek odsetek umownych wyższych od wspomnianych maksymalnych jest bezprawne i to nawet wtedy gdy pożyczkobiorca godzi się na nie (siłą rzeczy godzi się skoro podpisuje umowę pożyczki).W takim przypadku odsetki zgodnie z prawem obniża się właśnie do maksymalnych. Maksymalne odsetki umowne obowiązują nie tylko za okres na jaki umowa pożyczki została zawarta, lecz stają się także odsetkami za zwłokę po upływie terminu zwrotu pożyczki, gdy pożyczkobiorca nie zwraca pożyczki. Może nasuwa Ci się pytanie, czy pożyczkobiorcy skłonni są przystawać na odsetki maksymalne. Odpowiedź brzmi – z całą pewnością tak i „z pocałowaniem ręki” przynajmniej wielu z nich albo zdecydowana ich większość. Rozejrzyj się bowiem, sprawdź w ofertach bankowych a przede wszystkim pozabankowe pożyczki, jakie jest ich oprocentowanie. Tylko nie patrz na oprocentowanie nominalne a na realne czyli oprocentowanie rzeczywiste, uwzględniające oprócz nominalnego oprocentowania także inne składniki koszty całkowitego pożyczki, takie jak jej obowiązkowe ubezpieczenie, prowizja za jej przyznanie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

14/09/2014

kategoria pożyczki prywatne

Komentarze do 'Ile można zarobić na prywatnej pożyczce?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W dniu 30-04-2004 roku udzieliłem pożyczki w wysokości 14000 zł zabezpieczonej wekslem. Pożyczka została potwierdzona umową. Niestety od tego okresu dłużnik spłacił mi jedynie około 2500 zł. Odbyło się postępowanie sądowe gdzie sąd wydał nakaz zwrotu pożyczki. Jednak do tej pory dłużnik nie oddał pieniędzy. Nie osiąga w Polsce dochodu. Pracuje za granicą. Czy jest szansa odzyskanie moich pieniędzy?

  sosen

  17 Gru 14 10:34

 2. Jeżeli zna Pan miejsce pobytu dłużnika za granicą, to warto rozważyć skierowanie wniosku egzekucyjnego do zagranicznego komornika. Najpierw jednak musiałby Pan uzyskać stosowny wyrok mający moc prawną w tym państwie.

  admin

  17 Gru 14 10:37

 3. Interesujący wpis znalazłem, krótko i węzłowato można powiedzieć że ostrzegający przed błędnym i zgubnym rozumieniem weksla przy pożyczce. Jest to prawda i dobrze że takie wpisy powstają, bo powinny przyczynić się pozytywnie do minimalizacji strat. A pożyczki prywatne to moim zdaniem inwestycyjna przyszłość w dobie mizernych zysków z lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych oraz niepewnych zysków z giełdy. Patrzmy na banki jak kwitną dzięki udzielaniu kredytów w tym gotówkowych pożyczek. Nie musimy być gorsi. Prywatna pożyczka nawet z maksymalnym oprocentowaniem to korzyść zarówno dla pożyczkodawcy jak też dla pożyczkobiorcy bo są to pożyczki jednak tańsze od bankowych.

  Barolo

  15 Sty 15 19:54

Skomentuj