Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Co z tym frankiem?

skomentuj

Frank znowu pójdzie do góry”, „Frank musi spaść”, „Ciężki czas czeka kredytobiorców we franku”, „Nadchodzą lepsze czasy dla kredytobiorców we franku”….

Takimi oto nagłówkami w gazetach i portalach internetowych bombardowani są ciągle kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje kredyty na mieszkania we franku szwajcarskim. W 2007 i 2008 roku waluta ta wydawała się być wymarzona do tego, aby się w niej zadłużać – była trwała, pewna i bezpieczna. Niestety, jak się okazało, zbyt bezpieczna… Kiedy w 2008 roku w Europie nastał kryzys, który z różnym natężeniem trwa aż do dziś, frank szwajcarski, dzięki rzeczonej trwałości, pewności i bezpieczeństwu, zaczął przyciągać wszystkich, którzy zaczęli szukać pewnej przystani dla swoich aktywów finansowych. Efektem tego był zwiększony popyt na franka, a co za tym idzie – gwałtowny wzrost jego kursu. Na rezultaty „frankowi” kredytobiorcy nie musieli długo czekać… Niemalże z miesiąca na miesiąc ich zadłużenie zaczęło gwałtownie rosnąć, by po 2 latach być większe nawet o ponad 35% w stosunku do tego, co zaciągnęli. Dodatkowo ceny ich nieruchomości, na które te kredyty zostały zaciągnięte, w wyniku tego samego kryzysu zaczęły spadać, skutkiem czego dzisiaj są nawet 10 – 15 procent tańsze niż w 2007 roku.

Ten brak pokrycia wartości kredytu wartością nieruchomości jest dość niepokojący, gdyż stwarza sytuację, w której banki przestają się czuć bezpiecznie. Skutkuje to licznymi działaniami wymierzonymi wprost w kredytobiorców, mającymi za zadanie minimalizację ryzyka, które w ocenie wielu banków stało się zbyt duże. Działania te to między innymi wymóg wniesienia dodatkowego wkładu finansowego, bądź dodatkowego zabezpieczenia w postaci drugiej nieruchomości. Najłagodniejszą formą takiego zabezpieczenia wydaje się tu być wymóg doubezpieczenia kredytu. Często jednakże efekt takich działań jest odwrotny w stosunku do oczekiwanego. Często banki takimi działaniami doprowadzają swoich, i tak już mocno nadwyrężonych finansowo klientów do bankructwa. Kończy się to licytacją nieruchomości, której sprzedaż pokrywa czasem jedynie połowę długu. Skutek: traci klient doprowadzony do upadłości i traci bank, który odzyskuje w ten sposób jedynie część pieniędzy. Najrozsądniejsze dla obu stron wydaje się tu być zatem zachowanie zimnej krwi, oraz nadzieja, że ta niekorzystna sytuacja prędzej, czy później się odmieni.

Wrzesień 14th, 2014 at 1:14 pm

kategoria: kredyty hipoteczne

Skomentuj