Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zapewnienie szybkiego wszczęcia egzekucji pożyczki prywatnej

skomentuj

I kolejna rada na tym blogu, w odpowiedzi na poniższe pytanie:

Chciałbym sprawdzić efekt inwestowania w udzielanie prywatnie pożyczek. Tym co mnie zniechęca do zrealizowania tego pomysłu są jak mi wiadomo, nieraz bardzo długie terminy oczekiwania na prawomocny wyrok w sądzie. U państwa też czytałem, że pozwany może bardzo opóźnić to. Czy można się jakoś zabezpieczyć przed tym aby zminimalizować czas oczekiwania na prawomocny wyrok po wniesieniu pozwu o zapłatę prywatnej pożyczki?

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się z pożyczkobiorcą do notariusza (przed udzieleniem mu pożyczki) i uzyskanie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego (w formie którego jednocześnie zawarta zostanie umowa pożyczki) w trybie art. 777 par. 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki, wówczas należy taki akt notarialny złożyć w sądzie z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Dłużnik w takiej sytuacji nawet nie dowiaduje się z sądu o tej procedurze i nie ma możliwości opóźnić uzyskania tytułu wykonawczego z którym następnie może pan zwrócić się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pożyczki.

Jeżeli nie ma woli udania się do notariusza, to można zażądać od pożyczkobiorcy wystawienia weksla z którego można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Tu pozwany może wnieść zarzuty od nakazu zapłaty ale nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym ma tę zaletę, że mimo wniesienia zarzutów przez pozwanego, może Pan wystąpić do komornika z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia na mieniu dłużnika. Świadomość tego może zniechęcić dłużnika do opóźniania sprawy w sądzie – do wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/09/2014

kategoria: pożyczki prywatne

Skomentuj