Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny

komentarze 2

Budowa lub kupno własnego domu jest marzeniem wielu Polaków. Niestety średnie zarobki w naszym kraju nie pozwalają na taką inwestycję bez skorzystania z kredytu hipotecznego. Zanim jednak to zrobimy musimy sobie uświadomić z czym wiąże się kredyt hipoteczny.

Umowę na kredyt hipoteczny podpisujemy na okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Raz podpisana umowa kredytowa będzie obowiązywać aż do całkowitej spłaty kredytu z odsetkami i w żaden inny sposób się jej nie pozbędziemy. Z tego powodu warto wszystko dokładnie przemyśleć zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić ile kosztuje kredyt hipoteczny. W tym celu wystarczy wyszukać jakikolwiek kalkulator kredytów hipotecznych, aby wyliczyć ostateczny koszt kredytów. Niestety gdy zobaczymy wynik kalkulatora może okazać się, że będziemy musieli oddać dwukrotnie więcej niż pożyczyliśmy, a przy długim okresie kredytowania o wiele więcej.

Nawet jeśli nasze zarobki pozwalają na taki kredyt to powinniśmy pomyśleć co się stanie jeśli stracimy pracę lub nasze zarobki się zmniejszą. Dobra praktyką przed skorzystaniem z tego kredytu jest zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, które w razie kłopotów finansowych pokryją raty kredytu. Warto także zastanowić się nad kredytem z ratami malejącymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu największy ciężar kredytu poniesiemy w pierwszych latach, a z miesiąca na miesiąc będzie lżej, ponieważ rata pożyczki będzie się zmniejszać.

Wrzesień 13th, 2014 at 7:48 pm

kategoria: kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kiedy już otrzymasz w końcu umowę o prace na czas nieokreślony, to możesz realnie pomyśleć o własnym mieszkaniu, no co prawda to w kredycie. Czy jednak bank przyzna Ci kredyt na mieszkanie, to zależeć będzie przede wszystkim od tego, ile zarabiasz. Dodatkowo oczywiście sprawdzą Cię w BIK i ewentualnie w rejestrach długów. Sprawdźmy jednak, jak wysokie trzeba mieć zarobki, by móc realnie myśleć o kredycie hipotecznym.

  Posłużę się tylko jednym przykładem, ale obrazującym dość jasno wymagania stawiane przez banki w zakresie dochodów osób starających się o kredyt hipoteczny. Osoba która nie ma zaciągniętych innych zobowiązań kredytowych (o przeterminowanych długach z tytułu innych zobowiązań w ogóle mowy nie ma) i która potrzebuje kredytu hipotecznego w kwocie 300 tysięcy złotych na okres 35 lat, musi wykazać się miesięcznymi dochodami netto w wysokości od 2600 do 3000 złotych. Pozwoliłem sobie podać przykład w odniesieniu do singla gdyż sam nim jestem. Jak widać, nie każdy zatrudniony na umowę o prace młody człowiek, ma szansę na kredyt hipoteczny. A raczej należałoby stwierdzić, że mało który.

  Łukasz

  10 Lis 14 at 06:01

 2. Dlaczego kredyty hipoteczne należą do najniżej oprocentowanych ze wszystkich kredytów, a dokładniej dlaczego są zdecydowanie są najniżej oprocentowane? Chyba większość czytelników wie, dlaczego tak jest, ale na wszelki wypadek odpowiem (sobie) na to pytanie. Przede wszystkim dlatego, że są zabezpieczone hipotecznie na nieruchomości której zakup został skredytowany. Jednak nie tylko dlatego. Pożyczki hipoteczne też, jak sama nazwa wskazuje, są zabezpieczone hipoteką a jednak są nieco droższe od kredytów mieszkaniowych. Jest tak dlatego że pieniądze z pożyczki hipotecznej pożyczkobiorca może przeznaczyć na dowolny cel (czasem niebyt mądry) a w przypadku kredytu hipotecznego nie ma takiej m0żliwości bowiem oczywiście przeznaczane są wyłącznie na sfinansowanie zakupu, budowy nieruchomości.
  Jak to jednak możliwe że podawana w reklamach, w ofertach Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa – RRSO jest na poziomie oprocentowania depozytów – lokat bankowych albo nawet niższa? Chyba coś jest nie tak, bo banki pozyskują kapitał na udzielanie kredytów (w tym także oczywiście na udzielanie kredytów mieszkaniowych) właśnie dzięki oszczędnościom swych klientów którzy wkładają je w bankowe lokaty.

  Czy ktoś z Was zadał sobie pytanie, jak to możliwe, że RRSO kredytów mieszkaniowych oscyluje na poziomie oprocentowania lokat bankowych, kont oszczędnościowych a pomimo tego przecież musi się opłacać bankom ten biznes kredytów hipotecznych… Pytam, bo okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia jak to możliwe że tak jest. Czekam na sugestie w komentarzach tudzież na pytania. A czy w takim razie ja wiem? No, chyba tak, ale nie wiem, czy wiem o wszystkim. Nie kreuję się na specjalistę od kredytów hipotecznych, nie jestem nim; ten blog założyłem po to, aby między innymi uczyć się rozeznania w tej ciekawej branży. Jednak też zadałem to pytanie na kilku rzekomo specjalistycznych blogach i ciężko o odpowiedź, o trafną odpowiedź. Mało tego, niektórzy pseudo specjaliści w związku z powyższym twierdzą, że bardziej opłaca się mieszkanie kupić na kredyt a posiadane oszczędności włożyć na lokatę niż kupić za nie mieszkanie.

  rogacz

  20 Lis 14 at 21:41

Skomentuj