Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie roszczenia pośrednika finansowego wobec osób prywatnych

skomentuj

Pytanie: Prowadzę biuro pośrednictwa finansowego i podpisałam z pewnym małżeństwem umowę na usługę finansową. Usługę wykonałam zgodnie z umową i małżeństwo jest mi winne prawie 20 tysięcy złotych. Wezwania do zapłaty nie osiągnęły celu a rozmowy telefoniczne kończyły się zapewnieniami że „już w przyszłym miesiącu na pewno zapłacimy” co nigdy nie nastąpiło. I tak minęły ponad trzy lata. Ostatnio wysłałam im przedsądowe wezwanie na które odpowiedzieli, że moje roszczenie jest przedawnione i sporne. Nigdy wcześniej nie zarzucali mi tego. Czy rzeczywiście należność moja jest przedawniona? Znajoma obeznana w tych sprawach powiedziała, że nie jest przedawniona, że przedawnienie wynosi tu 10 lat ponieważ to małżeństwo nie jest przedsiębiorstwem w umowie ale prywatnymi osobami.

Odpowiedź: Niestety, małżeństwo ma rację – Pani roszczenie wobec nich jest przedawnione. Z upływem dziesięciu lat przedawniają się niektóre roszczenia z umów w których wierzycielem jest osoba prywatna lecz Pani jest wierzycielem będącym przedsiębiorcą. To, że dłużnicy są osobami prywatnymi nie ma tu znaczenia.

Ich dług wobec Pani wciąż istnieje i na przykład może Pani tenże upublicznić natomiast jeżeli wniesie pani pozew i sąd wyda nakaz zapłaty, to wystarczy że w sprzeciwie podniosą zarzut przedawnienia i sąd oddali Pani powództwo.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

13/09/2014

kategoria przedawnienie

Skomentuj