Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Marzenie o Własnym M

skomentuj

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania to wielki przywilej, a raczej marzenie, którego nie może spełnić wielu Polaków. Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły zaczynają dorosłe życie i zakładając rodzinę marzą o własnym mieszkaniu. Jednak nie wielu ludziom jest to dane. Od stycznia 2013 coraz trudniej o kredyt, gdyż banki stawiają coraz większe wymagania.

Ludzie do nie dawna mający wystarczającą zdolność kredytową od pewnego czasu już jej nie mają. Banki zwiększają progi zarobkowe, by mieć pewność, że dana osoba będzie w stanie kredyt spłacać regularnie. W większości próg ten wynosi odrobinę ponad średnią krajową. Niestety i tu nie jest łatwo, gdyż próg to jedno, a stała praca to drugie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają znacznie mniejsze szanse na pozyskanie kredytu hipotecznego. Mimo wysokich zarobków firmy nie ma pewności co stanie się za miesiąc. Powodem tego jest brak ciągłości finansowej. Dla banku taka osoba jest mało wiarygodna.

Kolejnym problemem w uzyskaniu kredytu jest tylko jedna osoba utrzymująca rodzinę. Posiadanie rodziny na utrzymaniu jest dla banku dodatkowym minusem. Jeśli są dzieci i matka wychowuje je oraz prowadzi dom podczas, gdy tylko mężczyzna pracuje to taka rodzina ma mniejsze szanse na uzyskanie kredytu nawet jeśli próg zarobków jest spełniony. Dobrze jeśli żona pracuje na pełen etat mając przynajmniej tą najniższą krajową, ponieważ w przypadku utraty pracy przez partnera dochód zapewnia ta druga. Lecz w przypadku rodziny z dziećmi, gdy tylko jedna osoba utrzymuje pozostałych i zarabia nieco powyżej średniej krajowej na kredyt trudno liczyć.

Być może rozwiązaniem będzie nowy program „Mieszkanie dla Młodych”, dzięki któremu młodym ludziom ma być łatwiej o pożyczkę na mieszkanie. Niestety i tu tkwi szkopuł, ponieważ ten program jest stworzony wyłącznie dla ludzi chcących zakupić własne M na nowym rynku. Dodatkowym wymaganiem będzie własny wkład w wysokości minimum 5% wartości nieruchomości. O ile taki procent wydaje się niewielki w stosunku do nowego mieszkania będzie wynosił on przynajmniej 20 tysięcy w przypadku mieszkań w niewielkich miastach, więc dla przeciętnego obywatela dość sporo.

Warunków do spełnienia w programie „Mieszkanie dla Młodych” jest cała lista. Wnioskując – jak na razie o własnym mieszkaniu pozostaje wciąż tylko marzyć większości Polakom.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

13/09/2014

kategoria kredyty hipoteczne

Skomentuj