Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczkobiorca oświadcza, że nie jest pijany ani naszprycowany

komentarze 3

Wysyłając wniosek o udzielenie Pożyczki, Pożyczkobiorca (…) zapewnia, że nie znajduje się pod wpływem alkoholu, narkotyków, substancji psychotropowych lub pod wpływem innych środków odurzających ograniczających jego świadomość.

Ta wyżej zacytowana osobliwa klauzula znajduje się w umowie pożyczki – chwilówki której baner znajduje się poniżej.

Pożyczkodawcy chodzi zapewne o to, żeby pożyczkobiorca nie mógł zakwestionować ważności umowy pożyczki i wymigać się od zapłaty odsetek, prowizji czy innego rodzaju kosztów z tytułu pożyczki. Albowiem zgodnie z art. 82 kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

No tak, tylko że będąc w stanie upojenia alkoholowego lub narkotycznego haju i podpisując się pod taką klauzulą (zaznaczając ją „ptaszkiem” na internetowym formularzu) nie wiem, co czynię, nieprawdaż? Albowiem właśnie jestem pod wpływem „środków odurzających ograniczających jego świadomość”.

Moim skromnym zdaniem więc, prawnik który doradził tej firmie pożyczkowej wpisanie takiej klauzuli ośmieszył się bardzo i tej klauzuli tak jakby w ogóle nie było.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/09/2014

kategoria umowy

Komentarze do 'Pożyczkobiorca oświadcza, że nie jest pijany ani naszprycowany'

Subscribe to comments with RSS

 1. Klauzula ta znacznie ułatwia tak zwane „rżnięcie głupa” (vel „udawanie Putina”) – w razie podnoszenia takich zarzutów w postępowaniu przedsądowym i sądowym prawnik wierzyciela będzie mógł cynicznie twierdzić, że „zarzuty dłużnika nie znajdują odzwierciedlenia w umowie”. A sąd będzie się musiał poważnie nad tym pochylić i kto wie do jakich wniosków dojdzie. A że to nieprawdziwe głupstwa? Krym też zajęły zielone ludziki, a efekt był.

  Lech

  12 Wrz 14 09:05

 2. W sumie to prawnik się nie postarał. Jest tyle innych klauzul zabezpieczających:

  – pożyczkobiorca oświadcza, że nie jest ubezwłasnowolniony (gdyby się powoływał, że jest ubezwłasnowolniony)
  – pożyczkobiorca oświadcza, że ma skończone 18 lat (gdyby się okazało, że nie miał)
  – pożyczkobiorca oświadcza, że zawiera umowę osobiście (gdyby pożyczkobiorca się bronił, że ktoś się podszył pod jego dane)

  Lech

  12 Wrz 14 09:08

 3. Z tym sądem to owszem, nigdy nic nie wiadomo. Choć uznanie tego zakrawałoby na obrazę prawa.

  Nie no, jak ubezwłasnowolniony to ta klauzula jest takiej samej wartości jak w przypadku alkoholika i ćpuna. 😉

  admin

  12 Wrz 14 10:18

Skomentuj