Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy założenie blokady na koła „podchodzi” pod oddanie samochodu pod dozór?

komentarze 3

Zdarza mi się oglądać serial „Klan”. Niedawno jednemu z „subbohaterów” komornik założył blokadę na koła samochodu (zapewne zajęcia kont firmowych) były bezskuteczne więc trza było ruszyć d…pę w teren, o zgrozo). Żachnąłem się na scenarzystę że takie niestworzone rzeczy wymyśla, ale w internecie znalazłem wpisy świadczące o tym, że niektórzy komornicy tak robią.

I tu się nasuwa (mi) pytanie, czy tak im wolno. Albowiem:

Art. 855. § 1. Zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął. Jednakże z ważnych przyczyn komornik może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością ich przeniesienia. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy. Komornik doręcza im protokół zajęcia.

Blokada czy dozór – dla dłużnika na jedno wychodzi – samochodu nie może używać. Może zatem komornicza kół blokada jest (prawnie) OK?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/09/2014

Komentarze do 'Czy założenie blokady na koła „podchodzi” pod oddanie samochodu pod dozór?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Spoko, oddanie pojazdu pod dozór komornika.

  FF

  12 Wrz 14 11:54

 2. No, poniekąd. Samochód jest w zasięgu właściciela w takim rozumieniu, że wie, gdzie jest i może np. przepiłować blokadę (jak w „Klan”) albo w nerwach zdemolować.

  admin

  12 Wrz 14 12:43

 3. Dla mnie te blokady były zawsze wątpliwe bo jeżeli w dozorze dłużnika to zgodnie z ustawą może taką rzecz używać- tutaj ewidentnie mu się na to nie pozwala. Zatem dodatkowa dolegliwość(nie żebym miał coś przeciwko, ale rozmawiamy de iure).

  Pod dozorem komornika? Spotykałem się z tym, ale w tym przypadku ciężko mówić o dozorze. Na miejscu dłużnika porysowałbym nieco autko i ciekawe co dozorca na ten fakt…

  Z moich doświadczeń wynika, że w takich przypadkach komornik oddaje dozór dłużnikowi lub komuś z rodziny. Bo istotne blokady komornicy zakładają.

  pallmall

  12 Wrz 14 17:31

Skomentuj