Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Myśli o kredycie z pomocą doradcy

skomentuj

Kiedy pojawi się w naszej głowie myśl: chcę mieć własny dom, samochód, to równocześnie z nią pojawia się słowo kredyt. Jak tu w dzisiejszych czasach tanio, bezproblemowo i korzystnie uzyskać kredyt? Na początek warto umówić się z niezależnym doradcą finansowych jest ich teraz sporo na rynku. Taka osoba wie o kredytach wszystko albo prawie wszystko. W każdym bądź razie wie dużo więcej niż my. A co najważniejsze nie jest pracownikiem żadnego z banków i jest w stanie dobrać kredyt tak aby był jak najkorzystniejszy.

Podczas takiego spotkania padną pytania dotyczące tego ile warta jest nieruchomość, czy posiadamy wkład własny jeśli tak to w jakiej wielkości, czy prowadzimy sami gospodarstwo, w jakim czasie chcemy spłacić kredyt, czy myślimy o wcześniejszej spłacie, ile wynosi nasz dochód netto, ile maksymalnie miesięcznie chcemy przeznaczyć na ratę. Dzięki tym pytaniom specjalista jest w stanie wytypować kilka banków które proponują jak najlepsze warunki kredytowania dla nas. Kolejnym etapie takiej rozmowy z doradcą jest przedstawienie kredytobiorcy ofert poszczególnych banków. Szczegółowo omawiana jest każda oferta. Przedstawiane są zarówno wady i zalety jakie niesie kredyt w tym a nie innym banku.

Dowiadujemy się o tym że oprócz opłat o których wszyscy jasno i otwarcie nam mówią są też koszty o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia. Ale zacznijmy od początku; do kosztów zaliczymy marżę banku i miło by było gdyby jak najniższa, bo wtedy koszt naszego kredytu jest niższy. Później usłyszymy o prowizji dla banku za udzielenie kredytu, o konieczności dokonania wyceny nieruchomości. Dowiemy się że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych na czas w jakim będziemy mieć kredyt. A na koniec okaże się że bank się boi i na czas dokonywania wpisu nieruchomości do księgi wieczystej konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie bądź wyższa prowizja. Kredyt i te koszty wcale nie są takie złe. Wszystko zależy od nas i tego jaki bank sobie wybierzemy. Może okazać się że nie będziemy ponosić kosztów związanych z prowizją i wyceną.

Na koniec specjalista wydrukuje nam listę dokumentów które potrzebujemy aby móc ubiegać się o kredyt. Powie że możemy liczyć na niego w załatwieniu części formalność np. dokumentów od dewelopera jeśli kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego. A co najważniejsze taka rozmowa z kimś kompetentnym w danej dziedzinie jest wstanie nam pokazać że nie musimy ograniczyć się do terminowego spłacania kredytu przez z góry określone 30 lata. Wystarczy tylko dobrze określić kwotę jaką chcemy przeznaczyć na ratę. Później zawyżyć czas spłaty aby kwota była niższa niż ta którą miesięcznie dysponujemy. A to co zostanie wpłacamy na lokatę która jest wyżej oprocentowaną niż nasz kredyt. I w taki sposób czas spłaty z 30 lat może zmniejszyć się do 15 albo nawet do 10 lat. To jaki kredyt i na jakich warunkach wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas. Dlatego uważam że podczas podejmowania tak ważnej decyzji warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

07/07/2014

kategoria kredyty

Skomentuj