Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Formularz pozwu i sąd właściwy

skomentuj

Pytanie: Na dniach będę wysyłała wezwanie do zapłaty na ponad 10 tys. Powiedz mi, czy pozew o taką kwotę trzeba złożyć na formularzu, czy normalnie pisemnie? Do tej pory pisałam zawsze na formularzu – to były kwoty niższe niż 10 tyś. Czy właściwość sądu można ustalić po moim adresie (miejscu spełnienia świadczenia)? Bo dłużnik mi się wyprowadził poza Warszawę a ja wolałbym załatwiać sprawę w dotychczasowym sądzie z uwagi na historię spraw już wygranych.

Odpowiedź: Kiedyś w jakiejś sprawie na grubo ponad 10 tys. zł. prawnik pozwanego zarzucał, że pozew wniosłem na formularzu „P” czyli rzekomo nieprawidłowo, oczywiście bez skutku. Oczywiście że można na takim formularzu wnosić o zapłatę kwot wyższych niż 10 tys. zł. i ja tak robię (formularz w Word wypełniam w komputerze, można taki znaleźć w internecie). Można też oczywiście „normalnie” czyli nie na formularzu.

Tak, powołać się na art. 34 kpc i wnieść pozew do Sądu właściwego dla siebie – dla adresu zamieszkania.

04/07/2014

kategoria: pozew

Skomentuj