Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Gdy przedawnienie roszczenia stwierdzonego wyrokiem się zbliża

komentarzy 13

Zbliża się dziesięciolecie odkąd zacząłem uzyskiwać w sądzie nakazy zapłaty, wyroki… I kończy się tym samym bieg przedawnienia w pierwszych sprawach po bezskutecznych egzekucjach komorniczych. No, nie będę ukrywał, że są takie; zwykle autentycznych golców – dłużników dotyczą. Takich, co choćbyś nie wiem co mu zrobił 😉 to nie zapłaci, bo po prostu nie ma nic. No, ale nie jest powiedziane że co niektórzy z nich golcami do końca swych dni pozostaną.

Ot jest na przykład jedna taka co, jak komornik napisał z dziesięć lat temu, u babci mieszka. Sprawdziłem, że jest jedynaczką a mieszkanie należy do babci która pewnie już niedługo pociągnie na tym łez padole. Jest zatem szansa spora na to, że dłużniczka otrzyma spadek – mieszkanie.

No tak, ale za kilka miesięcy roszczenie przeciwko niej przedawni się, bo mija 10 lat od umorzenia egzekucji komorniczej. Jeżeli jednak ponownie złożę do komornika wniosek egzekucyjny i on wszcznie egzekucję, to przedawnienie „wyzeruje się”. No tak, ale z drugiej strony szkoda pieniędzy, bo jestem niemal pewien, że egzekucja póki co znów będzie bezskuteczna.

Aliści każda czynność egzekucyjna spowoduje „wyzerowanie” przedawnienia. Zamiast więc dokonywać opłaty na „pełną” egzekucję czyli np. 250 zł., można zawnioskować np. tylko o egzekucję z wynagrodzenia i tylko za to komornikowi zapłacić. Nawet jeżeli okaże się że dłużnik nie pracuje, to cel – „wyzerowanie” przedawnienia zostanie osiągnięty i nie za 250 zł. tylko może np. za ok. 50 zł.

Tylko nie daj się komornikowi; jest prawdopodobne wielce, że nawet nie wczyta się w Twój wniosek egzekucyjny i wezwie Cię do uiszczenia opłaty na „pełną” egzekucję. To zadzwoń wtedy do niego i powiedz, że wnioskowałeś tylko o sprawdzenie, czy dłużnik pracuje i o egzekucję z wynagrodzenia.

Psia krew, coś mi się kojarzy teraz, że jak Ty nie wiesz, gdzie dłużnik pracuje, to komornik może Cię wezwać o opłatę za poszukiwanie majątku… Hm, to może inaczej; nie wnioskuj o egzekucję z wynagrodzenia tylko o czynności terenowe pod adresem dłużnika – o zajęcie ruchomości. Jednak też nie jestem pewien czy jest to sposób (u każdego komornika) na uniknięcie bulenia za „pełną” egzekucję. Nie wiem, może zadzwoń do komornika (przed złożeniem wniosku egzekucyjnego) i spróbuj się dogadać. Może takie niewinne kłamstewko że wiesz z wiarygodnego źródła, że dłużnik ma nowy telewizor i inne rzeczy z AGD, bo wrócił z zagranicy zarobiwszy na zmywaku niemałe pieniądze. Jak ten komornik pozostanie niewzruszony, to zadzwoń do innego.

Ten wpis powinienem umieścić dopiero niebawem, po tym jak sam to przećwiczę, ale jakoś tak wyszło…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/06/2014

kategoria przedawnienie

Komentarze do 'Gdy przedawnienie roszczenia stwierdzonego wyrokiem się zbliża'

Subscribe to comments with RSS

 1. weź pod uwagę przy tych dziesięciolatkach, że kumaty dłużnik skroi cię troszeczkę na pozwie przeciwegzekucyjnym od przedawnionych odsetek tj. starszych niż 3-letnie 🙂

  ryszard ochódzki

  12 Cze 14 15:32

 2. Owszem, tak może zrobić.

  admin

  12 Cze 14 16:48

 3. P.S. A może stać się i tak, że nieświadom tego nic nie zrobi i komornik ściągnie te odsetki a ja przekażę (po potrąceniu mej prowizji) klientowi. Po czym kiedyś tam dłużnik dowie się, że nie musiał płacić tych odsetek. I wtedy skutecznie pozwie mnie o zwrot tych pieniędzy których ja już nie będę miał, bo przekazałem klientowi…

  admin

  12 Cze 14 16:53

 4. I tak robię co do dłużników nie starszych niż 50 lat ale opłacam egzekucję ze wszystkiego. Dzięki za sugestię.

  tatawariata

  12 Cze 14 19:13

 5. Też mi się wydaje, że taką granice wieku można przyjąć do re-egzekucji.

  admin

  12 Cze 14 19:50

 6. ale po co ta granica wieku? przecież jak kopnie w kalendarz to spadkobiercy jacyś się znajdują.. i potem duże prawdopodobieństwo że spadek wprost przejmą bo ludzie są głupi i rzadko z dobrodziejstwem inwentarza przyjmują..

  art

  12 Cze 14 21:50

 7. A ja bym nie pisał ani o czynności terenowe, ani o wynagrodzenie, tylko o zajęcie rachunku bankowego w – na przykład – PKO BP. Bank odpowie komornikowi, że dłużnik nie ma konta, dziękujemy, koniec egzekucji.

  Przemek | Blog o egzekucji

  12 Cze 14 22:10

 8. art, granica wieku jest granica prawdopodobieństwa tego, że dłużnik jeszcze coś w życiu osiągnie materialnie albo że otrzyma spadek. Nie liczyłbym jednak na to, że ludzie są tak głupi, że nie odrzuca spadku a raczej „spadku” po dłużniku bez majątku, że nie wiedzą o tym, że nie podejrzewają tego.

  Przemek | Blog o egzekucji ;-), hm, może i tak. Chyba że cwaniak komornik stwierdzi, że skoro nie wskazałeś konkretnego rachunku, no należy się opłata za poszukiwanie majątku… Można jednak podać choćby własny (wierzyciela) rachunek w tym banku jako rachunek dłużnika, niby omyłkowo. A komornik i tak powinien zażądać od banku zajęcia ewentualnych wszystkich innych rachunków dłużnika w tym banku.

  admin

  12 Cze 14 22:58

 9. Znowu przekombinujecie. Wystarczy zawnioskować o jedną czynność, tj. wezwanie dłużnika do wskazania składników swojego majątku w trybie 761 KPC. Dłuznik oczywiście zleje, komornik umorzy jako bezskuteczną.

  No ew. można wskazać jako jedyną czynność zajęcie nadpłaty podatku u naczelnika US.

  Jurek

  12 Cze 14 23:29

 10. Ja nie wiem co to za wierzyciele, którzy po 10ciu latach jeszcze próbują kogoś zgolić. Ja po 10ciu latach bym chyba już nawet nie pamiętał, że ktoś mi forsę wisi.
  Praktycznie rzecz biorąc to przez 10lat odsetki urosną takie, że nikt nie będzie tego w stanie oddać, skoro 10lat temu nie był w stanie oddać bez odsetek.
  Więc trochę naiwny jesteś, że się za to bierzesz.

  Mike

  13 Cze 14 09:27

 11. Roszczenie z tytułu odsetek nawet zasądzonych przedawnia się z upływem lat trzech, choć zapewne wiele osób o tym nie wie. A dłużnik też już może nie pamiętać.

  admin

  13 Cze 14 11:18

 12. @Mike.. tak sądzisz.. moja firma ma takich dłużników na – lekko licząc – 100-150 tysięcy – jeden dług – 1000-2000 pln.. sporo tych osób siedzi sobie spokojnie w angli czy gdzieś tam.. zarabjają kaskę, i po paru latach wracają, kupują auta, mieszkania itp. myślą że jak 5-7 lat temu dostali od komornika informacje o umożeniu to że już można im „skoczyć” i z reguły nie pamiętają.. i po tych paru latach mają dosyć niemiłą niespodziankę.. dobrze też śledzić fejsbuka a wcześniej naszą klasę..

  art

  13 Cze 14 21:13

 13. @art – to się ciesz że masz taką drobnicę. gdyby na tę sumę to był jeden, góra trzech zawodników – to zrobiliby ci psikusa w tej anglii i bankructwo przeprowadzili. wtedy swoje tytuły wykonawcze mógłbyś zwinąć w rulonik i włożyć sobie w tylną dziurkę…

  ryszard ochódzki

  14 Cze 14 14:35

Skomentuj