Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dlaczego komornicy nie usuwają nieaktualnych ogłoszeń o licytacji w których podane są dane dłużnika?

komentarze 4

Jeżeli wierzyciel umieści dłużnika np. (w bardzo nieskutecznym) Krajowym Rejestrze Długów i dłużnik (z jakiegoś innego powodu) spłaci dług, to wierzyciel musi bodaj w terminie 14 dni usunąć go stamtąd i żadnego śladu po tym nie ma. Jeżeli ja umieszczę dłużnika na internetowej giełdzie wierzytelności i on w wyniku windykacji dług spłaci, to pierwsze co robię, zanim jeszcze wystawię klientowi fakturę na moją prowizję, usuwam byłego dłużnika z giełdy. Bywa też i tak, że wcześniej umieściłem go na forum miejscowości w której mieszka,  np. w dziale „Kupię – Sprzedam” albo „Hyde Park”; też czym prędzej wysyłam do administratora forum wniosek o usunięcie wpisu gdyż ogłoszenie o sprzedaży długu jest już nieaktualne – dłużnik spłacił dług.

Tymczasem w internecie mnóstwo jest już nieaktualnych ogłoszeń o licytacjach komorniczych zwłaszcza nieruchomości. Nieaktualnych albowiem już dawno się odbyły. Być może przedmiot licytacji został sprzedany, być może wierzyciele zaspokojeni a być może postępowanie egzekucyjne zostało umorzone jako bezskuteczne ale Ty Komorniku nie wiesz, czy przypadkiem dług nie został następnie odzyskany przez firmę windykacyjną.

Rozchodzi mi się o to, że ktoś sprawdzający w internecie pana Kowalskiego widzi, że miał on kiedyś dług i może jeszcze ma (a już nie ma), co zdyskredytuje pana Kowalskiego w oczach sprawdzającego (i instytucji / firmy którą reprezentuje). Jednak to nie BIK, Panie i Panowie Komornicy, a zatem proszę zadbać o to aby nieaktualne ogłoszenia o licytacjach były usuwane. No, chyba że chcecie proces o odszkodowanie a nawet może z art. 212 kk. Co do 212 k.k. to mam wątpliwości niejakie, ale jak ktoś chce, to możemy podyskutować, czy nieaktualna informacja o tym, że ktoś ma dług (i sprawdzający myśli, że może dalej ma ten dług) jest pomówieniem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 3.9]

30/05/2014

kategoria komornik

Komentarze do 'Dlaczego komornicy nie usuwają nieaktualnych ogłoszeń o licytacji w których podane są dane dłużnika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie usuwają bo mają to w d.pie i wydaje mi sie że słusznie, bo po co się tym przejmować.
  Ogloszenia o licytacji informują co najwyżej o tym że w danym dniu (publikacji) dłużnik posiadał dług. To co uważa czytelnik ogłoszenia po tym dniu jest co najwyżej nieuprawnioną nadinterpretacją względem aktualnej sytuacji finansowej badanej osoby.
  Idąc tropem wywodów postu należałoby zniszczyć wszystkie gazety zawierające ogłoszenia o licytacji nawet jeśli znajdują się w rękach nieświadomych czytelników, którzy nabyli czasopismo droga kupna w kiosku Ruch.

  X korków

  Zdzis Marchewka

  31 maja 14 03:59

 2. Wniosek uprawniony jest taki, że sobie już raz nie radził.

  Szansa na sprawdzenie w archiwalnej gazecie jest marna / fatyga znaczna, w przeciwieństwie do Google.

  admin

  31 maja 14 07:48

 3. ryszard ochódzki

  31 maja 14 23:34

 4. Ciekawe jak Google będzie reagował na wnioski dłużników o usunięcie z zasobów wyszukiwarki linków do wpisów na giełdach długów na których słusznie figurują mając bezsporne długi. Google będzie sprawdzał zasadność wpisu? Będzie kontaktował się z administratorem giełdy wierzycielem żądając ustosunkowania się do wniosku dłużnika, przedstawienia dowodów? Bez sensu, ale nie wiadomo. Dzięki za link, ogarnął mnie lekki niepokój o widoczność w Google wpisów na mojej giełdzie wierzytelności.

  admin

  1 Cze 14 06:39

Skomentuj