Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ograniczenie zajęcia rachunku bankowego

komentarze 4

Jednak nie chodzi mi o pozostawienie kwoty wolnej do wysokości trzykrotności średniego wynagrodzenie. To też ale tym razem o co innego mi chodzi. Otóż otrzymałem dzisiaj odpis zajęcia konta osobistego dłużnika w którym komornik pisze do banku między innymi to:

Na mocy art. 889, 890 kpc zawiadamiam, że wierzytelność pieniężna wynikająca z posiadania rachunku bankowego zostaje zajęta do wysokości wymienionej wyżej sumy z ograniczeniem do kwot wpływających tytułem zasiłku z Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie.

No, to jak tak, to i na przykład (jak ktoś pracuje) należałoby zastrzec w zajęciu konta, że „z ograniczeniem do kwot tytułem wynagrodzenia do wysokości stawki minimalnej co miesiąc”, bo stawka minimalna jest wolna od zajęcia.

Nie wiem, czy to coś nowego, dawniej chyba tego nie było. Jeżeli to coś nowego takie ograniczenie, to można spodziewać się, że banki podniosą opłatę za realizacje zajęcia egzekucyjnego, którą to opłatą oczywiście dłużnik jest obciążany. Jestem po 1,5 butelki wina i jakoś nie bardzo sobie wyobrażam, jak banki będą to kalkulować, aby nie zabrać dłużnikowi za dużo.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

14/05/2014

Komentarze do 'Ograniczenie zajęcia rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. To proste: takie ograniczenie zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dotyczy źródła środków wpływających na konto, a nie kwoty. Pozostała po potrąceniu kwota z ZUS, KRUS, wynagrodzenia itp. Zajęcie pozostaje skuteczne co do pozostałych środków wpływających na rachunek, a środki „wyłączone z egzekucji” poprzez takie ograniczenie w praktyce nie są wliczane do kwoty określonej w art. 54 prawa bankowego. W zasadzie takie ograniczanie na wniosek dłużnika (najczęściej po przedłożeniu wyciągu z konta za 3 ostatnie miesiące) to uproszczona wersja powództwa przeciwegzekucyjnego, którego skutek byłby identyczny.

  cadyk

  14 maja 14 17:27

 2. O, komentarz wart wpisu albo lepszy.

  admin

  14 maja 14 17:48

 3. Z pisma które otrzymałem od komornika na mój wniosek:

  OGRANICZENIE ZAJĘCIA RACHUNKU BANKOWEGO:
  W ślad za zajęciem rachunku bankowego dłużnika Kowalskiego z dnia x w związku z wnioskiem dłużnika z dnia x, Komornik Sądowy przy Sadzie x ” ogranicza zajęcie rachunku bankowego o nr x o kwoty przekazane tytułem wynagrodzenia za pracę przez x. Pozostałe składniki zajęcia pozostają bez zmian.

  Tak to pisze komornik do banku, wtedy można normalnie z karty i konta korzystać, a kwota wolna pozostaje nie ruszona.

  XXX

  14 maja 14 19:15

 4. W ogóle śmieszą mnie te posunięcia wierzycieli i komorników (tych pierwszych to może nie aż tak bardzo, bo nie doświadczeni ale komornicy?) z zajmowaniem rachunków bankowych, tych osobistych.
  Jasną sprawą jest, że mamy coś takiego jak kwota wolna od zajęcia czyli na dziś dzień c.a. 11,500zł (nie podaję co do grosza bo nie chce mi się szukać średniej krajowej w GUS-ie).
  Czyli żeby coś z tego konta „spłynęło” to musi tam być kwota ponad te 11,500zł.
  No to pokażcie mi teraz dłużnika, który ma luzem na koncie >11,500zł i toczy się wobec niego egzekucja.
  A tak się dzieje zawsze, bez względu na to czy kwota egzekwowana to 500 czy 50,000zł. Zawsze na dzień dobry zajęcie konta.
  To to kłania się logika – jak ktoś miałby na koncie z 12,000zł to niby czemu nie zapłacił 500 czy tam 2000zł od razu tylko czekał aż na komornika….

  Mike

  28 maja 14 10:10

Skomentuj