Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik nabył ale nie figuruje jako właściciel…

komentarzy 19

Co lepszy komornik to sprawdzi między innymi, czy w Urzędzie Skarbowym są odnotowane nabycia mienia przez dłużnika. Wygląda jednak na to, że nie ma się co zbytnio ekscytować takowymi informacjami czyli że dłużnik coś tam nabył. Zerknijmy bowiem na poniższe pismo od komornika – wysłuchanie przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego.

informacja

Konkretnie, chodzi mi o to:

Wg. informacji uzyskanej z Urzędu Skarbowego wynika, że dłużnik nabył samochód ciężarowy marki Citroen Berlingo z 2005 r. umowa z 2006 r. oraz nabył samochód osobowy marki VOLVO z 2006 r., umowa z 2012 r.

Natomiast z informacji uzyskanej w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dłużnik nie figuruje jako właściciel lub współwłaściciel pojazdów.

oraz

Z informacji uzyskanej z Urzędu Skarbowego wynika, że dłużnik nabył niezabudowane działki o łącznej pow. 12500m2 poł. w Stanisławowie umowa z 2008 r.

Natomiast dłużnik zgodnie z informacją z Urzędu Miasta nie figuruje w operacie ewidencji gruntów i budynków jako właściciel, współwłaściciel ani użytkownik wieczysty nieruchomości.

No, jakby dalej był właścicielem pojazdów to z pewnością figurowałby w CEPiK jako taki i gdyby dalej był właścicielem nieruchomości, to figurowałby w ewidencji gruntów i budynków. Możliwości zatem widzę dwie. Pierwsza to taka, że Urząd Skarbowy nie informuje komorników o zbyciu nabytych przedmiotów a druga to taka, że dłużnik zbył je nie zapłaciwszy podatku, ha?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/04/2014

kategoria komornik

Komentarze do 'Dłużnik nabył ale nie figuruje jako właściciel…'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jakiego podatku?

  Lech

  25 Kwi 14 10:39

 2. Od sprzedaży?

  admin

  25 Kwi 14 10:44

 3. Nie ma takiego podatku.

  Lech

  25 Kwi 14 10:49

 4. Ja się na tym nie znam i dlatego wpis zakończyłem „ha?” ale jak wpisuję w Google „podatek od sprzedaży” to wyszukiwarka ta dopowiada odnośnie różnych rzeczy i tak na szybko to widzę, że jednak płaci się podatek od sprzedaży…

  admin

  25 Kwi 14 10:53

 5. A ja jak wpisuję „kwiat paproci” to nawet zdjęcia widzę 😉

  Lech

  25 Kwi 14 10:53

 6. Wiele jednak wskazuje na to, że podatek od sprzedaży nie jest mitem jak kwiat paproci.

  admin

  25 Kwi 14 11:00

 7. Na pewno potrafisz zatem podać konkretny przykład.

  W rzeczywistości (jeśli nie prowadzi się DG) od zwykłej sprzedaży ziemi/samochodu składa się deklarację PCC-3 i płaci podatek od czynności cywilnoprawnych, ale robi to tylko kupujący. Stąd pan dłużnik jak kupił, to deklarację złożył, podatek zapłacił, urząd wiedział. A jak sprzedał, to czynności tych dokonał kupujący, więc US jak widać „nie widzi” tego w dokumentach składanych przez pana sprzedającego.

  Lech

  25 Kwi 14 11:04

 8. admin

  25 Kwi 14 11:15

 9. Działki niezabudowane o łącznej powierzchni ok 12.500m2 najprawdopodobniej są gruntami rolnymi i tworzą gospodarstwo rolne o pow. 12,5ha. Sprzedaż gospodarstwa rolnego, gruntów ornych, w obrocie rolniczym nie podlega opodatkowaniu od dochodu ze sprzedaży nieruchomości ani PCC

  Zdzis Marchewka

  25 Kwi 14 13:12

 10. Z tym, że facet rolnikiem bynajmniej nie był lecz działał w branży rozrywkowej (bodajże produkcja czy obróbka techniczna filmów).

  admin

  25 Kwi 14 13:33

 11. Rolnikiem (chocby papierowym)staje się na mocy ustawy będąc właścicielem gruntu rolnego o pow. minimum 1ha fizyczny lub 1ha przeliczeniowy.
  Dodatkowe branże nie zmieniają tego statusu, można być rolnikiem płacącym zus i faktycznie wykonywującym inne czynności.

  Zdzis Marchewka

  25 Kwi 14 13:49

 12. Rozumiem, natomiast dziwi mnie, jeśli nabył grunty orne. Istotnie jednak areał tak daje do myślenia, że to orne były.

  admin

  25 Kwi 14 13:57

 13. No a w US nie ma informacji o tym jak był konkretnie oznaczony grunt który nabył wtedy dłużnik ? A jak jest to czy podzielą się tymi danymi z komornikiem ? Bo na mój chłopski rozumek można by wtedy ustalić komu konkretnie to sprzedał sprawdzając rejestr po oznaczeniu i porównując z jego ówczesną sytuacją majątkową zastanowić się czy aby w sposób niezgodny z prawem nie wyzbywał się majątku unikając w ten sposób egzekucji, które już były w toku.

  Szalony Kefir

  25 Kwi 14 16:14

 14. Tak, myślę że można by to zrobić, być może są tam odpowiednie dane. Tylko wiesz, ja nie bardzo wierzę w skuteczność zawiadomienia o przestępstwie pozbycia się majątku z pokrzywdzeniem wierzyciela. Konkretnie, to nie bardzo wierze w to że dłużnik zapłaci przestraszony karą.

  admin

  25 Kwi 14 16:21

 15. No cóż, czy zapłaci to inna kwestia. Niektórzy nie przejmują się wyrokami w zawieszeniu, wpisaniem do CRSiTA i innych rejestrów czy tego typu drobiazgami 🙂 Niemniej jest to jakaś forma nacisku, która albo coś da albo nie. Plus jest taki że nic lub niewiele kosztuje (opłata w dziale ewidencji gruntów za wypis). W sumie to jak dłużnik ma wszystko w nosie i jest zdeterminowany aby nie płacić i nie ma nic na siebie, żadna windykacja nic nie da, nawet ta „dresiarska”.

  Szalony Kefir

  25 Kwi 14 16:36

 16. Widzę pewną istotną nieścisłość.

  Stanisławów to wieś gminna w powiecie mińskim.
  Dłużnik zameldowany w Warszawie.
  Informacje o nie wystąpieniu w ewidencji właścicieli wydał Urząd Miejski.

  Ale jaki Urząd Miejski?
  W Mińsku czy w Warszawie?

  Wg mojej wiedzy wypisy z rejestru gruntów wydaje Starostwo Powiatowe wydział geodezji (czyli nie Urząd Miejski)
  Jeśli posiadał/posiada nieruchomość w Stanisławowie to właściwym do ustalenia podatku od nieruchomości i gruntów lub podatku rolnego jest Wójt Gminy Stanisławów, który z urzędu posiada wiedzę o stanie majątkowym podatnika, a nóż-widelec ma nadpłate w podatku ;P

  Zdzis Marchewka

  25 Kwi 14 16:57

 17. Też dziś nad tym się chwilę zastanawiałem, będę musiał zatelefonować do komornika.

  admin

  25 Kwi 14 17:45

 18. Tak mi się coś skojarzyło, i sprawdziłem…
  US mimo że nie otrzymuje haraczu PCC od transakcji pomiędzy rolnikami to otrzymuje jednak od notariusza odpis aktu notarialnego sprzedaży i winien miec odnotowany fakt poźniejszego zbycia nieruchomości.

  Zdzis Marchewka

  25 Kwi 14 23:01

 19. Zdzisiu, jesteś wart tyle złota ile sam ważysz 🙂

  Szalony Kefir

  26 Kwi 14 06:56

Skomentuj