Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Wymuszenie” opłaty za „poszukiwanie majątku” czyli za nic – czysty zysk komornika

komentarze 23

We wniosku o wszczęcie egzekucji wniosłem tylko o:

Przeprowadzenie egzekucji wyłącznie z ruchomości – pawilonu drewnianego znajdującego się pod adresem ul. …, Dąbrowa Górnicza. (jest chętna osoba do nabycia tej ruchomości na II licytacji).

Nic to nie dało, bo oto jakie wezwanie otrzymałem:

poszukiwanie

Co jednak, jakby to ująć, o – szczególnie zwraca uwagę, to zdanie:

Złożenie ww. zapytań uzależnione jest od wystąpienia wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika i wniesienia opłaty stałej – 63,84 zł.

A zatem, komornik uzależnia realizację wszak opłaconych przez wierzyciela (!) czynności od wniesienia dodatkowej opłaty – za nic. Kilka takich opłat dziennie zapewne otrzyma w różnych sprawach i już tylko z tego czegoś za nic można wyżyć.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/04/2014

kategoria komornik

Komentarze do '„Wymuszenie” opłaty za „poszukiwanie majątku” czyli za nic – czysty zysk komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Byśmy się zgrali i załozyli jakieś elitarne forum windykatorów do rozmów na poziomie, ale nie dla wszystkich – ja chętnie podzielę się informacjami na temat kancelarii które działają z.jebiście oraz podam czarną listę kancelarii komorniczych gdzie nawet szkoda na znaczki przy wysyłaniu wniosku, no ale nie za darmo 😉

  Plus inne sposoby jak działać żeby było skuteczniej.

  Jurek

  24 Kwi 14 10:31

 2. Spokojnie wszak możesz pisać tutaj, w interesie społecznym. Nie wątpię iż jesteś w stanie wykazać że masz rację.

  admin

  24 Kwi 14 10:52

 3. Oczywiście, a potem komornik dostanie milion spraw i już nie będzie miał czasu na normalną współpracę.

  Jurek

  24 Kwi 14 10:55

 4. To prawda ale jak o mnie chodzi, to już dawno postawiłem na uzyskanie wysokiej „oglądalności” tego bloga i nie raz tu zdradziłem to i owo targany rozterkami.

  admin

  24 Kwi 14 11:04

 5. Ten akurat asesor prowadzi działania w pewnych przypadkach niezgodne z prawem: bez zlecenia komorniczego wejście na teren posesji osoby trzeciej, brak dokumentu tożamości przy działaniach komorniczych,itp.
  Ta kancelaria niestety to miejsce cwaniaków, lubiących zastraszać osoby trzecie, bez podstawowej znajomości prawa

  Poszkodowany

  24 Kwi 14 12:48

 6. Też mam doświadczenia z powyższym komornikiem, ale przeciwne niż Poszkodowany. Ciężko o bardziej nieudolnie egzekwującą wierzytelności kancelarię. Rozumiem, że dłużnik może nic nie mieć na rachunku, ale trudno, żeby dało się coś zająć, jak komornik wysyła zajęcie do banku z siedzibą na drugim końcu Polski tego samego dnia, co do dłużnika w Dąbrowie Górniczej…

  Przemek | blog o egzekucji

  24 Kwi 14 12:58

 7. Obawiam się, że przygniatająca większość komorników w Polsce wysyła zajęcie i odpis dla dłużnika tego samego dnia, nie bacząc na odległości. Pisałem o tym nieraz dawniej na tym blogu. Jednym z zapewne niewielu komorników którzy myślą wysyłając zajęcia rachunku bankowego jest Magdalena Mścichowska z Sosnowca.

  admin

  24 Kwi 14 13:37

 8. Art.889.
  §1.W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy komornik ogólnej właściwości dłużnika:
  1)przesyła do oddziału lub innej jednostki organizacyjnej banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika(…)
  2)zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.

  No więc jak widzicie wynika to z takich a nie innych przepisów.

  Jeśli zaś dłużnik dowie się pierwszy i wyczyści konto no to mamy podstawę do sprawy karnej z 300 KK.

  Jurek

  24 Kwi 14 19:45

 9. Jednak nie jest napisane, że ma to zrobić tego samego dnia. OK, może nawet oba pisma sporządzić z tą sama datą ale czy nie może wysłać dłużnikowi później niż bankowi Ot, zawieruszyło się.

  Bank nie poinformuje komornika o wyczyszczeniu konta i nie dowiesz się. A jeśli nawet, to art. 300 KK raczej nie zamienisz na gotówkę…

  admin

  24 Kwi 14 19:56

 10. Wykładnia językowa przepisu jest taka, że ma to zrobić jednocześnie. No sorry, takie przepisy.

  A tak ogólnie to jaki jest procent skuteczności egzekucji z rachunku bankowego? Ja na kilkaset spraw miałem pieniądze z jednek (słownie: 1), a to i pewnie tylko dlatego, że to była działalność gospodarcza, więc bez kwoty wolnej.

  Jurek

  24 Kwi 14 22:41

 11. No, ale gdzie to jest napisane że jednocześnie? Z brzmienia – kolejności zapisów w art. 889 kpc można uznać iż dłużnika może powiadomić nieco później.

  Na kilkaset spraw jedno skuteczne zajęcie konta? Polecam zmianę komornika na przykład na Magdalenę Mścichowską z Sosnowca. Ma znacznie wyższa skuteczność zajęć rachunków bankowych.

  admin

  25 Kwi 14 04:41

 12. Ja nie mam zastrzeżen do samego zajmowania bo to idzie szybko przez Ognivo a potem normalnie, tyle że potem banki odpowiadają że albo przeszkoda bo nie ma pieniędzy, albo zbieg albo są klienci gdzie wychodzi że w ogóle nie ma konta.

  Jurek

  25 Kwi 14 08:55

 13. Przez Ognivo to chyba tylko uzyskują informację o tym, że dłużnik ma konto w danym banku, bez informacji o saldzie. Zajęcie zaś to wysyłka pisma po staremu.

  admin

  25 Kwi 14 08:59

 14. Tak właśnie jest, tylko co z tego jeśli 99,9% tych zajęć okazuje się potem pustych bo dłużnik nie ma środków.

  Jurek

  25 Kwi 14 11:28

 15. Ja to rozumiem w ten sposób, że wierzyciel ma wnieść opłatę 63,84 zł za to, że komornikowi w ogóle będzie się chciało szukać majątku. I do tego wnieść poszczególne składniki o ile się chce by komornik skorzystał z którejś możliwości.
  Czyli jak podaję mu na tacy konkretną nieruchomość dłużnika z numerem KW i wnoszę o jej zajęcie, ma wykonać tylko to zajęcie a nie domagać się kasy za nieistniejący wniosek o poszukiwanie majątku. Dobrze rozumuję ?
  Mam też pytanie: Przecież nie wszystkie nieruchomości są ujęte w KW. To zależy czy ktoś założył księgę wieczystą czy nie. Przymusu prawnego chyba nie ma by to robić jak ktoś nie ma czasu, ochoty i nie chce wydawać na to pieniędzy. Czy komornik może zająć nieruchomość nie ujętą w KW lub wykazie gruntów ? Np mieszkanie „spółdzielcze własnościowe”, gdzie nie ma ustanowionej hipoteki (rzecz częsta z uwagi na problemy z własnością gruntów pod danym wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym gdzie np blok należy do spódzielni mieszkaniowej a grunt na którym stoi do gminy). Albo zająć coś, co figuruje tylko w wykazie gruntów a nie ma tego w KW ?
  Sorry, dla Was to pewnie betka, a ja dopiero raczkuję odzyskując samodzielnie stosunkowo niewielkie wierzytelności od moich dłużników 🙂

  Szalony Kefir

  25 Kwi 14 16:01

 16. Ja to rozumiem tak, że komornik nie będzie szukał żadnego majątku, tylko powysyła zapytania tam, gdzie wskazał. I wezwał wierzyciela aby z góry zapłacił mu za wysyłkę tych zapytań. A te 63,84 z. to jak napisałem: ZA NIC.

  Tak, jeżeli wskażesz konkretny składnik majątku i napiszesz, że egzekucja ma być prowadzona tylko z tego składnika majątku, to ma zająć tenże a nie domagać się opłaty za „poszukiwanie majątku” i wysyłkę zapytań do urzędów w sprawie ewentualnych innych składników majątku dłużnika.

  Nieruchomości która nie ma księgi wieczystej, zając nie można bo zajęcie nieruchomości dokonane zostaje poprzez wpis – wzmiankę o wszczęciu egzekucji w księdze wieczystej. Jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, to może ją założyć wierzyciel egzekwujący.

  admin

  25 Kwi 14 16:32

 17. Dzięki dostojny adminie. Zwłaszcza ostatnie zdanie wlało miód w moje serce 🙂

  Szalony Kefir

  25 Kwi 14 16:40

 18. Po 1. nie ma obowiązku dokonywania opłat w/w- szczególnie gdy majątek został wskazany,
  po 2. (najważniejsze)przed złożeniem wniosku wypadało by przynajmniej zadzwonić do km, bo ostatnio coraz więcej kancelarii, które prowadzą osoby kompletnie nie nadające się do zawodu.

  mtr

  4 maja 14 14:13

 19. Telefon zapewne odbierze pracownik a nie komornik ani nie asesor.

  admin

  4 maja 14 15:04

 20. Ostatecznie stwierdzam, że współpraca z tym komornikiem zapowiada się dobrze. Udało się dogadać, że wpłacam tylko około 70 złotych na egzekucję z ruchomości – pawilonu. I już dzisiaj asesor był pod pawilonem.

  admin

  7 maja 14 15:49

 21. Czyli wzrasta konkurencja wśród komorników, co tylko na dobre wyjdzie osobom korzystającym z ich usług 🙂

  Szalony Kefir

  7 maja 14 15:55

 22. Oczywiście zawsze będzie można trafić na komentarze „ten taki owaki” – pisane przez dłużników. 😉

  admin

  7 maja 14 16:17

 23. Z tego co slyszalem to komornik nie majac oplaty za poszukiwanie majatku nie ruszy sie w teren.

  Misiek

  16 Lis 14 13:27

Skomentuj