Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż długu z tytułu zadatku; mąż wynagrodzenie minimalne, żona na rencie socjalnej

komentarze 4

Coraz częściej piszą i dzwonią do nas chcący sprzedać dług. Nie kupujemy długów, prowadzimy ich windykację. Poniżej jeden z maili – zapytanie w sprawie sprzedaży długu. Skomentuję to to dla celów poglądowych.

Witam chcieli byśmy sprzedać dług za połowę jego wartości sprawa wygląda tak. Chcieliśmy ( wraz z dziewczyną) kupić w Oświęcimiu mieszkanie podpisaliśmy umowę przedwstępną i daliśmy zadatek w wysokości 6500 złotych. Jednak właściciele nie wywiązali się z umowy bo nie przekazali nam wszystkich istotnych informacji. Chodzi o to że powiedzieli nam o długu agencyjnym a zataili przed nami dług komorniczy. Zasięgnęliśmy porady prawniczej. Prawnik wysłał dłużnikom nakaz zapłaty do dzisiejszego dnia nie wpłynęła nawet złotówka. Z tego co się orientujemy dłużnik H.C. pracuje i ma zatrudnienie ( wiem że zarabia sporo lecz na umowie ma najniższą krajową bo resztę dostaje do ręki) dłużniczka pobiera rentę socjalna. Myślimy że polubownie nie odzyskamy tych pieniędzy dlatego prosimy o doradztwo w tej sprawie. Czekamy na informacje dotyczące tej sprawy i czy istnieje szansa że wasza firma odkupi ten dług za 50%.

Nikt zapewne takiego długu nie zechce kupić a już na pewno nie za 50% wartości. Nasuwa się wszakże pytanie, czy Wy chcecie sprzedać wierzytelność w kwocie 6.500,00 zł. czy wierzytelność w kwocie 13.000,00 zł. Albowiem skoro był to zadatek, to możecie żądać zwrotu kwoty wpłaconej razy dwa.

Jak dobitnie widać, egzekucja komornicza będzie prawdopodobnie bezskuteczna, bo wynagrodzenie minimalne jest w całości wolne od zajęcia i renta socjalna (założę się) że też. Sprzęty w mieszkaniu zapewne używane o których komornik napisze standardowo „że nie przedstawiają wartości handlowej a jedynie użytkową” i nawet ich nie zajmie. Chociaż cwany komornik zająć powinien, bo przecie niezorientowany dłużnik nie wie, że to nie pójdzie na licytacji. Dobry komornik powinien powiedzieć dłużnikowi, że współpracuje z np. handlarzem starzyzną i że wszystko sprzeda. W Sosnowcu był komornik (usunęli go z zawodu bo chodził z „karkiem” i bił dłużników), co umiał postraszyć. Np. piękna groźba bezprawna do dłużnika, że jak nie zapłaci wyroku (a to za pożyczkę prywatną był wyrok), to pójdzie do więzienia. Skąd o tym wiem? W barze powiedział mi o tym sam ten dłużnik. Do rzeczy jednak.

Ja mogę dla Was podjąć się windykacji niekonwencjonalnej tego dziadostwa i być może windykacja ta będzie skuteczna ale nie kupię takiego długu (w ogóle nie kupuję) bo ryzyko nieodzyskania jest zbyt wysokie. Zrozumie ludzie, że ten, co kupuje takie dziadostwo, ryzykuje bardzo. A tak poza tym, mnie to wygląda na wyłudzenie (ze strony dłużników oczywiście) i uczciwy prokurator powinien moim zdaniem przedstawić im zarzut za takie wprowadzenie Was w błąd. Jaki jest odsetek uczciwych prokuratorów, to inna rzecz.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/04/2014

Komentarze do 'Sprzedaż długu z tytułu zadatku; mąż wynagrodzenie minimalne, żona na rencie socjalnej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na początek wierzyciele mogliby spróbować ustanowić hipotekę przymusową na tej nieruchomości którą zamierzali kupić, aby zabezpieczyć należność.

  Tomasz

  13 Kwi 14 00:10

 2. admin

  13 Kwi 14 04:47

 3. W ogóle to ta sprawa jest jakaś dziwna – co to znaczy właściciele nie przekazali informacji o długu. Czy kupujący w ogóle sprawdzili księgę wieczystą. Nie można było tego sprawdzić, że komornik siedzi na hipotece? W jakich okolicznościach dali zadatek. Jak wyglądała kwestia umowy przedwstępnej. Jeżeli np. sprzedający oświadczyli przed notariuszem, że mieszkanie nie ma żadnych obciążeń (wniosek o obciążenie hipoteki był np. w drodze) to jest ewidentne celowe wprowadzenie w błąd w celu niekorzystnego rozporządzenia mieniem art. 286 kk. Od razu złożyłbym na ich miejscu zawiadomienie o oszustwie.

  Tomasz

  14 Kwi 14 00:30

 4. Oczywiście że mogli sprawdzić księgę wieczystą i to przez internet ale pewnie o tym nie wiedzą. Ja napisałem pod koniec, że jest to moim zdaniem oszustwo mimo że mogli sprawdzić księgę wieczystą.

  admin

  14 Kwi 14 04:36

Skomentuj