Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Gdy warto się podzielić z innym wierzycielem

komentarzy 8

Ustaliliśmy, że dłużnik ma ładny domek jakieś 250 km od swego miejsca zamieszkania – mieszkania zawalonego hipotekami kredytowymi (przy okazji, niezłe oferty kredytów hipotecznych są tutaj). A dopiero co wniósł nam sprzeciw od nakazu zapłaty. Facet wyprzedaje tu co ma i zamierza do USA wyjechać, uciec. Myślę sobie, przeciągnie sprawę i domek sprzeda którego księga wieczysta jest czyściutka i aż prosi się o szybkie zajęcie. Ani już jednak nie próbuję wystąpić do sądu o zabezpieczenie roszczenia, bo na 99% sąd nie przychyli się do wniosku.

Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika (czyli dla tego lokalu zawalonego hipotekami, w Lesznie) już prowadzi bezskutecznie przeciwko niemu kilka spraw. Nie chce jednak nam ujawnić danych innych wierzycieli.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zebrać około 2000 maili firm z branży w której dłużnik działał i wysłać maila z tytułem: „Poszukuję wierzycieli X mających już tytuł wykonawczy”. Odpowiada trzech, ja wybieram pośród nich tego, który ma najniższą należność i wskazuję mu do zajęcia ów domek co to jest zupełnie wolny od zajęć i hipotek. Jednocześnie zaklinam go, aby zachował tę informację w tajemnicy. Gościu w tym tygodniu ma wycofać wniosek egzekucyjny od komornika prowadzącego bezskuteczne egzekucje i przenieść do komornika właściwego dla domku, z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Domek zatem zostanie zajęty i może zdążę uzyskać tytuł wykonawczy zanim dojdzie do licytacji. Jeżeli dłużnik spłaci dobrowolnie tego wierzyciela, to trudno, wskażę domek do zajęcia innemu wierzycielowi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

02/04/2014

kategoria komornik

Komentarze do 'Gdy warto się podzielić z innym wierzycielem'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ciekawa opcja 🙂

  Kamil

  2 Kwi 14 14:24

 2. A tym co mieli większe należności co powiedziałeś.

  Mikrus

  2 Kwi 14 16:32

 3. … że zbieram innych pokrzywdzonych aby wspólnie powiadomić prokuraturę o wyłudzeniach. 🙂

  admin

  2 Kwi 14 16:57

 4. Sorry ale nie chwytam jednego. Czemu nie wybierasz tego wierzyciela o najwyższej należności ? Jemu najbardziej się kalkuluje by zapłacić za całą egzekucję z domku, bo ma najwięcej do odzyskania. Ten co ma najmniej (np 1000 zł) może się nie zdecydować na koszty.

  Szalony Kefir

  4 Kwi 14 23:53

 5. Dlatego, że ten co ma najwięcej może z egzekucji dostać tyle, że dla mnie nie starczy na zaspokojenie całości należności. Poza tym, tutaj chodzi przede wszystkim o samo zajęcie nieruchomości, żeby dłużnik nie mógł jej zbyć bądź podarować. Przez rok może być tylko zajęta, bez czynienia dalszych kroków (oszacowanie). Do tego czasu zapewne będę miał już tytuł wykonawczy.

  admin

  5 Kwi 14 07:15

 6. Teraz kapewu. Kurczę, człowiek uczy się całe życie i głupi umiera 🙂

  Szalony Kefir

  5 Kwi 14 10:11

 7. A można było pomyśleć nad zabezpieczeniem nim uzyskasz tytuł

  Maciej

  30 Kwi 14 12:12

 8. Wniosek do sądu o zabezpieczenie roszczenia? Marne szanse na pozytywne rozpatrzenie, szkoda opłaty.

  admin

  30 Kwi 14 12:14

Skomentuj