Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prosty sposób dla komorników na dyscyplinowanie dłużników

komentarzy 14

Aż dziw bierze, że po dziś dzień nie wprowadzono takowego. Chodzi mi mianowicie o instrument w postaci grzywny. Owszem, komornicy mogą karać grzywną np. trzeciodłużnika jeśli nie odpowie pisemnie na wezwanie komornicze, ale w sprawach o których poniżej piszę, nie mogą. A ja się pytam, dlaczego, jaki problem nadać im takie uprawnienia?

No, weźmy na tapetę na przykład wizyty komorników u dłużników. Mnóstwo, być może większość kończy się tak, że dłużnika akurat nie ma w domu albo jest ale nie otwiera. I co? Komornik w takiej sytuacji (ewentualnie jeszcze po kilku kolejnych bezskutecznych próbach dostania się do mieszkania dłużnika) co najwyżej zaproponuje wierzycielowi aby wybulił około 1000 złotych na wejście z policją i ślusarzem. Ot, niedawno pisałem Kusząca ale droga propozycja Komornika Lecha Siudy. Ja bym nie zapłacił (za kota w worku) i większość wierzycieli chyba też nie. Niemałe jest bowiem prawdopodobieństwo tego, że dłużnik w mieszkaniu nie ma nic, co można by zlicytować (nie za grosze).

Co ja proponuję? A to, że po powrocie z wizyty gdzie dłużnik nie otworzył drzwi albo nawet przed pierwszą wizytą, komornik wysyła do dłużnika pismo. W piśmie pisze np. że będzie u niego za dwa tygodnie w poniedziałek o godzinie 11.00 I zapowiada, że jeśli nie otworzy mu drzwi, to zostanie ukarany grzywną, np. 1000 zł. a grzywna ma to do siebie, że jak się nie uda jej ściągnąć z dłużnika, to dłużnik będzie ją musiał odsiedzieć w areszcie – czyli po prostu – w więzieniu. Jak to nie poskutkuje, to powtarzać i co rusz zamykać w areszcie. A niepodjęcie (po dwukrotnym awizowaniu) nic im – dłużnikom nie da, bo pismo takie traktuje się jako doręczone. 🙂 Jestem pewien, że po wprowadzeniu tego grzywnowego instrumentu komornicy jak kraj długi i szeroki byliby witani przez dłużników w drzwiach „chlebem i solą”.

A samochody dłużników których nie można zlokalizować? To samo – komornik (sprawdziwszy w CEPiK, że dłużnik jest właścicielem pojazdu) wysyła dłużnikowi pismo w którym informuje go, że za dwa tygodnie do godz. 10.00 ma podstawić samochód np. na dany parking. I zapowiada, że jeśli nie podstawi, to zostanie ukarany grzywną w wysokości 1.000 zł. która może być wielokrotnie nakładana (zwiększana). Zobaczylibyście, jak lawinowo przybyłoby wówczas ogłoszeń o licytacjach komorniczych pojazdów… Albo dobrowolnych spłat od dłużników…

Ja się pytam, dlaczego przez lata „geniusze” odpowiedzialni za „układanie” prawa nie wprowadzili tego instrumentu w omówionych przeze mnie zakresach???!!!

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/03/2014

Komentarze do 'Prosty sposób dla komorników na dyscyplinowanie dłużników'

Subscribe to comments with RSS

 1. Widocznie geniusze na gorze celowo nie zmieniaja prawa,a dlaczego to kazdy juz sobie moze dopowiedziec.

  Skutecznosc komornikow leci strasznie i tylko patrzec jak bedzie wynosic 10%

  Misiek

  16 Mar 14 10:56

 2. Próbowałem sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki ewentualnie mieliby cel nie wprowadzić tych narzędzi, ale nic nie wymyśliłem.

  admin

  16 Mar 14 11:40

 3. A tak dalej po staremu trza po namierzeniu zaparkowanego auta robić w nim cztery gumy i dzwonić do komornika aby przyjechał i zajął. No a tak obyłoby się bez takich „ekscesów” 🙂

  Szalony Kefir

  16 Mar 14 13:11

 4. @Admin, a pomyśl, czy więcej wyborców to dłużnicy, czy wierzyciele? 🙂

  Przemek | Blog o egzekucji

  16 Mar 14 20:43

 5. Czy ja wiem, tam gdzie dłużnik tam i wierzyciel. Nie należą do rzadkości sprawy w których jeden dłużnik ma np. 20 wierzycieli. Napisałem dziś maila do Krajowej Rady Komorniczej z linkiem do tego wpisu i z pytaniem, dlaczego do tej pory tego nie wprowadzono.

  admin

  16 Mar 14 21:18

 6. A gdzie jeden bank, tam kilkadziesiąt tysięcy (albo i więcej) dłużników 🙂

  Przemek | Blog o egzekucji

  16 Mar 14 21:56

 7. To też prawda. Jednak np. wprowadzono system OGNIVO więc coś tam robią celem usprawnienia egzekucji. Nie wydaje mi się też, aby dla tych tworzących prawo ważniejsi byli dłużnicy niż np. właśnie lobby bankowe albo komornicze i w ogóle prawnicze.

  admin

  17 Mar 14 05:24

 8. Państwo powinno usprawnić system ściągalności długów, choćby ze względu na podatki (choć ja akurat jestem zwolennikiem jak najniższych). A poza tym powstające zatory płatnicze hamują gospodarkę. Kupę małych i średnich firm pada m.in. dlatego, że kontrahenci „zapominają” o płatnościach.
  Pomysł o grzywnach za niestawiennictwo dłużnika wraz z przedmiotem podlegającym egzekucji uważam jak najbardziej trafiony, tym bardziej że nie wymaga chyba żadnych dodatkowych zmian w prawie oprócz dodania takiego zapisu np w kodeksie wykroczeń czy cywilnym.

  Szalony Kefir

  17 Mar 14 08:15

 9. Oczywiście, że robota jest żadna jak chodzi o wprowadzenie tego.

  admin

  17 Mar 14 08:37

 10. Aliści druga strona medalu jest taka, że dłużnik któremu uda się uniknąć egzekucji wyposaży synka który firmę otworzy i gospodarka będzie się kręcić. 😉 Albo dizęki temu przetrwa firma dłużnika.

  admin

  17 Mar 14 08:47

 11. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. 🙂 Synek też pewnie będzie przekręcał innych na kasę. Firma może i przetrwa ale za to ile innych przez nią padnie i ilu klientów oszuka. A jak oszukuje kontrahentów to i pewnie skrupułów nie będzie by oszukiwać pracowników.
  Niestety, jak pierwszy przekręt wyjdzie, zwykle jest chęć by znów próbować.
  Ja tam mam taki pogląd ekonomiczny: Lepiej aby więcej ludzi/instytucji zarobiło niż mniej. Bo zarobi wierzyciel (odsetki), komornik, sąd (opłata), prawnik i ewentualnie firma windykacyjna jak otrzyma zlecenie. A straci tylko dłużnik. Per saldo wychodzi gospodarce na plus 🙂

  Szalony Kefir

  17 Mar 14 09:08

 12. Drugi dzień roboczy minął a z Krajowej rady Komorniczej żadnej odpowiedzi na maila.

  admin

  18 Mar 14 16:40

 13. Bo oni pewnie stosują administracyjne 30 dni na odpowiedź. A Ty chcesz żeby Ci w dwa dni odpowiedzieli… 🙂

  Szalony Kefir

  18 Mar 14 17:06

 14. A w ogóle to muszę pochwalić blog, który śledzę od dwóch miesięcy. Bardzo dobry, wiele się nauczyłem w moich prywatnych mikro windykacjach. Widać Twój profesjonalizm, a przede wszystkim to że ciągle się doskonalisz jak chodzi o prawo i jesteś na bieżąco z tematem.

  Szalony Kefir

  18 Mar 14 17:10

Skomentuj