Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Perspektywy egzekucji długu od spółki z o.o. – szybkie studium przypadku, przy biurku

komentarzy 6

Zapytanie otrzymane przedwczoraj:

Posiadam prawomocny wyrok o zaplate kwoty 77 117zl + odsetki (od marca 2013) wzgledem spolki z o.o. bedacej przedsiebiorstwem budowlanym. Wyrok dotyczy zaplaty odszkodowania za nienalezyte wykonanie umowy, jest prawomocny i ma klauzule wykonalnosci. Nie mam kontaktu z ta firma ani nie jestem w stanie ustalic jaki posiada obecnie majatek. Firma nie jest w stanie upadlosci, ale obecnie nie odbiera zadnej korespondencji. Prosze o informacje w jaki sposob moga Panstwo wspomoc proces odzyskiwania dlugu oraz jaki bylby koszt takiej uslugi (wsparcie komornika, obsluga prawna, moze cesja wierzytelnosci).

Czy warto prowadzić egzekucję i ponosić dodatkowe koszty? Ewentualne postanowienie o umorzeniu bezskutecznej egzekucji może przydać się przedsiębiorcy do wpisania wierzytelności w kosztu uzyskania przychodów, chociaż tyle. Koszt wyniesie może w granicach 150-300 zł. Jeżeli wierzycielem byłaby osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to na nic jej takie postanowienie o umorzeniu (przedsiębiorca natomiast może ująć nieściągalną wierzytelność w kosztach). Uważam jednak że mimo tego warto wniosek egzekucyjny do komornika złożyć, bo a nuż namierzy jakąś wierzytelność u kontrahenta dłużnika, którą ów kontrahent w końcu zdecyduje się zapłacić.

Czarny scenariusz efektów egzekucji w powyższej sprawie można wstępnie przyjąć zważywszy na to, że jak napisał wierzyciel w mailu, spółka obecnie nie odbiera korespondencji. Dokonuję więc (otrzymawszy dane dłużnej spółki) szybkiego rozpoznania przy biurku, czy ewentualne umorzenie bezskutecznej egzekucji to będzie wszystko, o co warto było się postarać. Ustalenia za pomocą ogólnie dostępnych internetowych źródeł (zaindeksowanych w wyszukiwarce Google). Ustaleń tych może dokonać każdy. Odpisuję klientowi:Podejrzewam, że od J. Sp. z o.o. nie wyegzekwuje Pan należności. Przemysław J. ma już nową spółkę a mianowicie J. Investment sp. z o.o. (strona www:…). Prawdopodobnie trzeba by jednak złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko J. Sp. z o.o. i po uzyskaniu postanowienia o umorzeniu bezskutecznej egzekucji, pozwać Przemysława J. oraz Joannę B., czyli członków zarządu. W ramach tzw. odpowiedzialności subsydiarnej. To młodzi ludzie, rocznik 1979. Przemysław J. jest w nowej spółce udziałowcem a zatem zakładamy że nie jest „słupem”. Zdaje się iż w międzyczasie pobrali się z Joanna B. która teraz ma jego nazwisko. Oczywiście można też (równolegle) prowadzić działania niekonwencjonalne, ale musimy pamiętać o tym, że choć realne jest uzyskanie wyroków przeciwko obojgu tych ludzi, to jednak póki co nie możemy ich nazywać dłużnikami i od nich domagać się zapłaty (na razie można im szkodzić tylko w zawoalowany sposób).

Na podstawie powyższych ustaleń dokonanych w ciągu kilku minut przy biurku można z dużym prawdopodobieństwem trafności stwierdzić, iż warto ponieść dodatkowe koszty na uzyskanie tytułu wykonawczego i egzekucję przeciwko członkom zarządu która to egzekucja będzie skuteczna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/02/2014

kategoria: spółka z o.o.

Komentarze do 'Perspektywy egzekucji długu od spółki z o.o. – szybkie studium przypadku, przy biurku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak Pan to poustalał?

  Dominika

  17 Lut 14 09:14

 2. Normalnie.

  admin

  17 Lut 14 09:46

 3. A dokładniej można?

  Dominika

  17 Lut 14 10:43

 4. Wpisuje Pani (pisze o tym moim przypadku) nazwę spółki z o.o. (ewentualnie plus np. jej KRS) w Google. Pojawiają się odnośniki do rejestrów zawierających wzmianki o tym podmiocie. Klika Pani i widzi, kto jest w zarządzie. Kopiuje Pani imię i nazwisko i znów do Google. Pojawia się inny podmiot w którym on figuruje jako członek zarządu. Wpisuje Pani w Google dane tejże innej spółki i widzi, że strona internetowa hula itd., dzwoni Pani, odbierają telefon. Sprawdza Pani tu: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t KRS tej spółki i tam są podane nr PESEL członków zarządu i wspólników; widzi pani że prezes jest zarazem wspólnikiem. Sprawdza pani też w ten sposób tą już „zdechłą” spółkę. Widzi Pani, że tam prezesem jest ten gość i wiceprezesem kobieta, czyli oboje można później pozwać. Tak kobieta w tej nowej spółce jest prokurentem. Nazywa się inaczej, już tak jak ten gość, ale PESEL ten sam.

  admin

  17 Lut 14 11:01

 5. Witam, jestem zainteresowana zleceniem Panstwu windykacji należności :
  – jedna alimentacyjna na kwotę ok 13000 zł . Wierzycielem jestem ja.
  – z tytułu umowy pozyczki (mamy wyrok).Wierzycielem jest mój tata.
  Dłużnik ten sam. Na ok 100000zł
  Sprawy są u komornika od roku, bez żadnego efektu.
  Obecnie sprawa o wyjawnienie majątku dłużnika, jednakże wniósł po roku do tej sprawy o zawieszenie postępowania windykacyjnego.

  Dłużnik pracuje na czarno u siostry. Miał kiedyś 3 firmy ale dwie już są zamknięte i mocno zadłużone.
  Wiem że świetnie sobie radzi ale twierdzi że utrzymują go rodzice i siostra.

  brzózka

  9 Mar 14 09:44

 6. Alimentów nie odzyskujemy ale tą sprawę z tytułu pożyczki możemy przyjąć. Dane do kontaktu z nami są na górze.

  admin

  9 Mar 14 09:52

Skomentuj