Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieobecność na ogłoszeniu wyroku

komentarze 4

Z tymi wyrokami to bywa tak, że nigdy nie możesz być pewien iż powództwo zostanie uwzględnione. Napisałem „powództwo” ale i pozwanym czasem bywam i w drugą stronę też trzeba być czujnym, bo oto (słusznie) twierdzisz, że powództwo jest bezpodstawne, a może się okazać, ze sąd zasądzi…

Niech będzie przykład. Wczoraj była rozprawa hen w sądzie na drugim krańcu Polski. Pozwany wniósł sprzeciw twierdząc, że pożyczkę spłacił ale oczywiście żadnego potwierdzenia ani świadka – „kumpla” też nie. Ja w odpowiedzi na sprzeciw oczywiście podniosłem, że to nieprawda, że każdy tak może twierdzić a do tego słuchany był z mego wniosku pożyczkodawca (zbywca wierzytelności) który oczywiście zaprzeczył jakoby otrzymał jakąkolwiek kwotę tytułem spłaty pożyczki.

Zatelefonowałem dzisiaj do tego sądu i nagrywając 😉 rozmowę zapytałem, jaki wyrok. Sekretarka powiedziała, że zasądzone zgodnie z pozwem. A jeżeli by się pomyliła 😉 i jakimś cudem powództwo zostałoby oddalone? Czy coś dałoby mi to, że nagrałem, jak mówi że zasądzono? Prawdopodobnie nic by mi to nie dało. Dowiedziałbym się o tym zapewne dopiero po złożeniu wniosku o doręczenie prawomocnego wyroku… Nawet nie dowiedziałbym się, dlaczego powództwo zostało oddalone.

Wniosek o uzasadnienie wyroku można złożyć w ciągu siedmiu dni ogłoszenia tegoż wyroku a jeżeli spóźnisz się, to się już nie dowiesz, czym kierował się sąd oddalając powództwo. Najbezpieczniej zatem mimo wszystko złożyć wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem wyroku i jeżeli okazałoby się (jakimś cudem) że powództwo zostało oddalone, to wiesz wówczas dlaczego i wnosisz apelację.

Najbezpieczniej wysyłać takie wnioski o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem nawet wtedy, gdy przez telefon usłyszysz np. że rozprawa została odroczona. 😉

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/01/2014

Komentarze do 'Nieobecność na ogłoszeniu wyroku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam,

  po pierwsze uważam, że ten blog to dobra robota – gratuluję!

  Mam pytanie – ile razy komornik może ogłaszać II licytację ruchomości w lokalu dłużnika, a potem ją odwoływać po przyjeździe na miejsce, pomimo wielu chętnych do uczestnictwa w licytacji?

  Pytam, bo piszesz, że nikt nie chce kupować na licytacjach ruchomości (AGD i inne), tymczasem ludzie przyjeżdżają, by się dowiedzieć, że pan komornik poszedł na kawę z dłużnikiem, a po kawie pojechał odwołując licytacę. I tak co miesiąc…

  USA_man

  24 Sty 14 00:36

 2. Nie wiem, czy istnieją przepisy regulujące to, ale jest zdrowy rozsądek; trzeba by się poskarżyć na komornika do prezesa sądu.

  admin

  24 Sty 14 04:38

 3. Windykator, nie rób tak, jak opisujesz, a przynajmniej nie rób tak w Sosnowcu, bo Cię w sądach znienawidzą, a przy ilości składanych przez Ciebie pozwów to może Ci się odbić czkawką. Nic tak nie denerwuje sędziego jak wniosek o uzasadnienie wyroku złożony przez stronę, która w 100% wygrała sprawę.

  Przemek | Blog o egzekucji

  24 Sty 14 20:50

 4. W Sosnowcu nie nie składam takich wniosków, zresztą prawnicy prowadzą tu moje sprawy. Zasadniczo gdzie indziej też nie, było może kilka przypadków takich, że hm, powiedzmy iż miałem podejrzenia. Możliwe, że chore podejrzenia.

  admin

  24 Sty 14 21:26

Skomentuj