Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik zapomniał o długu

komentarzy 7

Takie zapytanie o windykację otrzymałem:

Mam problem z dłużnikiem. Pożyczyłem koledze 14000 na okres 1 roku na 5 % w skali miesiąca. Okres spłaty dawno minął, i chociaż dłużnik cały czas płacił mi odsetki od tej kwoty, nagle przestał. Stało się tak po wyjściu ze szpitala, po którym ma trochę kłopoty z pamięcią. Wiem że dłużnik pożyczoną kwotę ode mnie, przekazał innej osobie, która to w jego imieniu płaciła mi odsetki, ale widząc, stan zdrowia mojego dłużnika, być może stwierdziła, że może nim kręcić. Z tego co mi wiadomo jeszcze, mój dłużnik przekazał więcej takich kwot dla tej osoby. Z dłużnikiem podpisywałem umowę pożyczki.

No cóż, bywa i tak. Warto tu zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, 5% w skali miesiąca „nie przeszłoby” w sądzie, bo jest to oprocentowanie wyższe od maksymalnego.

I jeszcze warto na wszelki wypadek wskazać, iż wierzyciela nie musi obchodzić to, że dłużnik przekazał osobie trzeciej pieniądze aby ta przekazała je wierzycielowi a osoba trzecia przywłaszczyła je sobie. Mimo tego, że wierzyciel powiedzmy że akceptował to pośrednictwo i przyjmował spłaty od osoby trzeciej, to dalej ma prawo żądać pieniędzy od dłużnika a nie użerać się z „pośrednikiem”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/01/2014

kategoria: zadłużenie

Komentarze do 'Dłużnik zapomniał o długu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Całkiem możliwe, że ta spłata dobrowolna „5% odsetek miesięcznie” de facto była już spłatą całego wymagalnego długu (należność główna z odsetkami maksymalnymi).

  Lech

  21 Sty 14 20:27

 2. W takim przypadku polecałbym do udania się do kancelarii prawnej. Ciekawa sprawa z ta amnezją naprawdę. Pozdrawiam

  Karol

  23 Sty 14 09:29

 3. A ja wysłałbym po prostu przypomnienie do dłużnika, z jakiego tytułu jest mi winien pieniądze i ile zostało do zapłaty. Do przypomnienia oczywiście dołączyłbym kserokopię umowy pożyczki.

  admin

  23 Sty 14 11:35

 4. A zglosiles pozyczke do urzędu skarbowego???

  marti

  27 Lut 14 22:43

 5. Pożyczkodawca nie musi zgłaszać, dopiero po odnotowaniu faktycznego zysku z tytułu odsetek zapłaconych przez pożyczkobiorcę.

  admin

  28 Lut 14 05:00

 6. Co w sytuacji kiedy pożyczka nie jest zgłoszona? To jakby jej nie było?

  Pareto

  12 Sie 14 10:15

 7. @Pareto – nie ma to wpływu na ważność pożyczki.

  Lech

  12 Sie 14 10:16

Skomentuj