Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Doniesienie o wyłudzeniu niech Ci adwokat (napisze i) złoży…

komentarzy 7

Właśnie prowadzę pod jednym z wątków na tym blogu dyskusję o generalnej nieskuteczności zawiadomień o wyłudzeniu (czyli o oszustwie) składanych przez pokrzywdzonych. Rozumiecie, chodzi o częste umorzenia (czyli prokurator nie dopatruje się znamion oszustwa) w sytuacjach gdy wszystko wskazuje na to, że dłużnik kupując towar na termin płatności albo zaciągając prywatną pożyczkę od początku nie miał zamiaru zapłacić / zwrócić pieniędzy.

Ot np. wskazujesz w zawiadomieniu na to, że dłużnik (o czym dowiedziałeś się po zostaniu oszukanym) już wcześniej miał nieściągalne długi i mimo tego namówił Cię na na udzielenie pożyczki (a dalej ch…j bez pracy jest). No przecie wiedział, że nie zwróci…

Hm, jak to napisać Wam, żeby nie było jakiejś chryi…

Zauważyłem na przestrzeni lat, że zawiadomienia napisane i złożone w prokuraturze w imieniu pokrzywdzonych przez adwokatów (nie tylko o wyłudzeniu ale też np. o groźbach bezprawnych) przygniatająco częściej bywają skuteczne (dłużnikowi zostaje przedstawiony zarzut przez prokuratora) niż gdy pisane są i składane bezpośrednio przez pokrzywdzonych. Widziałem bzdurne sprawy z zawiadomienia złożonego przez adwokata gdzie gdybym ja był prokuratorem, umorzyłbym sprawę – nie przedstawiłbym zarzutu, a zarzut został przedstawiony dłużnikowi… I widziałem zawiadomienia pisane i złożone bezpośrednio przez pokrzywdzonych w których z pewnością przedstawiłbym zarzut będąc prokuratorem a zarzutu nie było…

Aha, niektóre z tych zawiadomień pisanych i złożonych bezpośrednio przez pokrzywdzonych gdzie prokurator sprawę umorzył napisane były tak dobrze, że adwokat lepiej nie napisałby tego.

Słyszysz? Powtórzę jeszcze raz: niektóre z tych zawiadomień pisanych i złożonych bezpośrednio przez pokrzywdzonych gdzie prokurator sprawę umorzył napisane były tak dobrze, że adwokat lepiej nie napisałby tego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/11/2013

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Doniesienie o wyłudzeniu niech Ci adwokat (napisze i) złoży…'

Subscribe to comments with RSS

 1. Normalka, prokurator widzac osobę prywatną zlewa temat. A jak napisze pan „Adwokat” to traktuje to poważnie.
  No bo po co sobie dokładać pracy.

  Sam tak miałem, zawiadomienie o typie co od 4 lat kantował ludzi i nie dopatrzyl sie znamion przestępstwa.

  zenek

  20 Lis 13 14:09

 2. Warto może zatem pożałować trochę kasy i udać się do kancelarii adwokackiej w takiej sprawie. Oczywiście może być też tak, że oszust jest kryty ale w większości przypadków raczej nie są kryci.

  admin

  20 Lis 13 18:32

 3. O, akurat żywy przykład w mailu dzisiejszym. Czasem „się da”:

  Nazywam się …,jestem mieszkańcem woj lubuskiego.W 2004 roku miałem to szczęście podpisać umowę z mieszkańcem Przyprostyni o sprowadzenie samochodu,gdyż wtedy jako firma tym się trudnił prowadząc zakład lakierniczy i transport.Wypłaciłem zaliczkę w wysokości 20000 tys.PLN.Wspomniany Pan nie wywiązał się z umowy więc oddałem sprawę do sądu.W wydz.karnym Sądu w Nowym Tomyślu uzyskałem wyrok skazujący i zobowiązujący skazanego do naprawy szkody w ciągu 3 miesięcy.Oczywiście to nie nastąpiło.Oddałem sprawę do miejscowego komornika,który dwukrotnie bezskutecznie 2005 i 2006 roku odstąpił od egzekucji.Na wymieniony wyrok na tego Pana uzyskałem klauzulę wykonalności.Dodatkowo w sądzie cywilnym uzyskałem drugi wyrok na jego małżonkę dotyczący współudziału i obciążeniu wspólnoty mieszkaniowej.Egzekucja była prowadzona na obojgu i ich wspólnym majątku.Ci państwo posiadają dom i zabudowania warsztatowe(lakiernia)obecnie dzierżawione innej osobie.Pan trudni się transportem.Po wielokrotnych monitach i telefonach i niekonwencjonalnych rozmowach zaczął spłacać zobowiązanie.Przez pewien czas płacił co kilka miesięcy po 1000 zł.Po pewnym czasie wpłaty ustały.Podobno odsiadywał kolejny wyrok w podobnej sprawie.Obecnie trudni się transportem.Wiem że posiada samochód dostawczy i lawetę.Na początku tego roku nawiązałem ponowny kontakt z tym Panem proponując spłatę ratalną na co przystał i zaczął spłacać w 200 zł ratach.Na wszystkie moje poczynania posiadam zestaw dokumentacji.

  admin

  21 Lis 13 18:58

 4. Mój wybraniec to też gość, który przerobił już wszystkie możliwe przekręty a jednak dalej cieszy się wolnością. Powstała już nawet o nim strona na facebooku ze skanem jego dowodu osobistego i dalej nic, wisi tak dobre pół roku. Plus z tego taki, że łatwo dotrzeć do innych poszkodowanych. Chce go od poniedziałku dziabnąć. Gość ma kasę, ale firma jest na jego dziewczynę, mają małe dziecko. Można jakoś ją też podciągnąć pod sprawę karną? Podejrzewam, że grubasek bierze wszystko na siebie a kaskę chomikują z dziewczyną na firmowym koncie. Przydałby mi się też namiar na sprawdzonego adwokata z okolic warszawy i okolic, który by pociągnął tę sprawę.

  Adam

  21 Lis 13 20:29

 5. No zbierz to wszystko i idź do adwokata. Tylko rachunku mi nie wysyłaj, odpowiedzialności nie ponoszę.

  admin

  21 Lis 13 21:47

 6. Koszty biorę na siebie, a co kto bogatemu zabroni;) Możesz mi polecić jakiegoś specjalistę od prawa karnego w Warszawie? Ja znam niezłych ludzi, ale nie specjalizujących się w prawie karnym to dla mnie pierwszyzna i nie chce zrobić jakiegoś amatorskiego błędu czy tracić czas u słabych prawników.

  Adam

  21 Lis 13 23:04

 7. Po prostu idź do znanego adwokata… Przeczytaj jeszcze raz mój wpis 😉

  admin

  22 Lis 13 07:12

Skomentuj