Nie zaskarżysz skutecznie postanowienia o braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w EPU
Warto sobie zakonotować ten tekst:
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że ocena, czy istnieją, czy też nie podstawy do wydania nakazu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, leży w kompetencji sądu (referendarza sądowego), a rozstrzygnięcie, będące wyrazem oceny merytorycznej żądania pozwu, nie podlega kontroli w toku instancji.
Żaden przepis nie przewiduje środka zaskarżenia na tego rodzaju rozstrzygnięcia, zwłaszcza, że nie zamyka ono drogi do wydania orzeczenia w sprawie (por. uchwała SN z dnia 12 lutego 2009 roku w sprawie III CZP 143/08, OSNC 2009/12/164).
Powyżej zacytowałem fragment postanowienia niejako w odpowiedzi na moją skargę na postanowienie o braku podstaw do wydania nakazu i przekazaniu wg właściwości. No dobra, tylko wypadałoby nie wprowadzać powodów w błąd i wykreślić pouczenie które znajduje się na zaskarżonym przeze mnie postanowieniu czyli:
I. Na postanowienie przysługuje środek zaskarżenia w postaci zażalenia (jeżeli postanowienie wyda sędzia) wnoszonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia za pośrednictwem Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie VI Wydziału Cywilnego do Sądu Okręgowego w Lublinie/skargi na orzeczenie referendarza sądowego (jeżeli postanowienie wyda referendarz) wnoszonej w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie VI Wydziału Cywilnego
No, bądźmy poważni, żebyśmy czasu nie tracili, nieprawdaż? Skargę wniosłem w Prima Aprilis tego roku a odpowiedź której fragment zacytowałem na wstępie, otrzymałem 13 listopada.
Ale w tym nic niepoważnego. Zaskarżyć możesz tą część tego postanowienia, na której zaskarżenie kpc Ci pozwala, a więc przekazanie do sądu równoległego. I wtedy Sąd sprawdzi, czy na pewno ref przekazał do sądu właściwości ogólnej, a nie jakiegoś innego.
Niemniej jednak jestem zdziwiony, bo mi Pani Sędzia Obecna-Przewodnicząca-Wydziału, w czasach, kiedy przewodniczącym był jeszcze SSR Jacek Widło (teraz to już w SSO Jacek Widło) nie raz nie dwa w odpowiedzi na skargę wydawała nakazy. Tylko, że to inne czasy (2011 r.), a poza tym zawsze w skargach prosiłem o stwierdzenie nieprawidłowości orzeczenia niezaskarżalnego (czyli braku podstaw), przez analogiczne zastosowanie art. 380 kpc.
Przemek | Blog o egzekucji
17 Lis 13 13:01
Oto cale uzasadnienie:
admin
17 Lis 13 13:45
Sam sobie winien jesteś, autorze:
„Powód nie wskazał, w jakiej dacie została zawarta umowa podstawowa i jaka była jej treść oraz co składa się na
kwotę dochodzoną pozwem.”
Przecież to są podstawy 🙂
Anonim
19 Lis 13 07:21
Nie było żadnej „umowy podstawowej”. Pozwany po prostu nie rozliczył się z pieniędzy które jako kurier pobrał od klientów doręczając przesyłki. Co miałem wskazać, umowę o pracę???
Pozwany podpisał zobowiązanie do zwrotu tych pieniędzy w którym to zobowiązaniu wskazał, że to z pobrań. I data na tym zobowiązaniu też jest. W mojej skromnej ocenie aż prosi się o wydanie nakazu zapłaty gdy powód grzecznie o to prosi w pozwie.
admin
19 Lis 13 08:12
A i owszem – umowę o pracę. Wszak te pieniądze pobrane od klientów to mienie powierzone.
No i druga sprawa, powinieneś wskazać każdą kwotę po kolei z jakiego dnia pochodzi, z jakiego listu przewozowego.
Co w tym niezrozumiałego? To jest sąd, a nie spotkanie koleżeńskie.
Anonim
19 Lis 13 09:50
To w tym niezrozumiałego, że w sądach stacjonarnych na podstawie bardziej lakonicznych zobowiązań (nieraz bez causy) uzyskiwałem nakazy zapłaty.
admin
19 Lis 13 12:10
Przy okazji.. No nie jest to „śmieszne” że na podstawie niepodpisanej faktury otrzymasz nakaz zapłaty a na podstawie podpisanego zobowiązania się do zwrotu zawłaszczonych pieniędzy – nie otrzymasz?
admin
19 Lis 13 13:09
@admin, jak ref natrzaskał dzisiaj już kilkaset nakazów, wszystkie z nieopłaconych faktur, to na każdy następny pozew nie zwraca szczególnie uwagi. A tu nagle coś bez nieopłaconej faktury: od razu go to zainteresuje w większym stopniu, przeczyta i stwierdzi, że nie wszystko dokładnie opisałeś. W pozwie z faktur stwierdziłby to samo, ale nad pozwem się nie skupił, bo był niemal identyczny jak trzysta przed nim.
Przemek | Blog o egzekucji
19 Lis 13 20:59
Wydanie nakazu zapłaty na podstawie niepodpisanych faktur to chyba norma. Uważam jednak że tym bardziej nakaz zapłaty należy się na podstawie podpisanego zobowiązania do spłaty i to z causą.
admin
19 Lis 13 21:08
Ja złozyłem pozew do EPU o zapłatę. Posiadam pisemną umowę pozyczki, wezwanie do zapłaty pokwitowane przez dłużnika i…sąd nie wydał nakazu zapołaty. Pytam więc, co miałbym przedłożyć w EPU, żeby wydał? Po co jest to EPU? kWOTA POZYCZKI TO RAPTEM 1250 ZŁ, APRAWA PROSTA, OCZYWISTA I BŁAHA….
v
9 Lis 15 09:28
W tym EPU to bywa tak, że jeden referendarz w wyda nakaz zapłaty a inny w identycznej z identycznym pozwem i identycznie opisanymi dowodami – nie wyda…
Możesz wkleić tu albo mailem przesłać mi pozew (bez danych stron) i jakie dowody i jak wskazałeś (opisałeś), to może będzie można wskazać racjonalne przyczyny, żeby na ewentualnie przyszły raz uniknąć tego.
admin
9 Lis 15 10:09
A jak jest w EPU ze sprawami konsumenckimi? W skrócie sprawa dotyczy usterki samochodu zakupionego w komisie. Wysłano sprzedawcy oświadczenie o obniżeniu ceny, nie odpowiedział w ciągu 2 tyg., więc zgodnie z art. 561[5] uznaje się, że uznał roszczenie konsumenta za uzasadnione. Ale referendarz stwierdził brak podstaw do wydania nakazu. Czy takie sprawy da się pchnąć przez EPU, czy w praktyce tylko nieopłacone faktury/pożyczki wchodzą w grę?
BB
9 Sty 16 01:23
Moim zdaniem taka sprawa również kwalifikuje się do EPU. Nie wiem, dlaczego referendarz stwierdził brak podstaw.
admin
9 Sty 16 06:08