Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niezbite odsetki

komentarzy 12

Stopa kredytu lombardowego NBP zmienia się i o tym doskonale wiem.  A skoro zmienia się ta stopa to oprocentowanie maksymalne będące czterokrotnością tejże stopy, też się zmienia. Przykładowo, jeżeli może ze dwa lata temu udzieliłeś komuś pożyczki obwarowawszy w umowie odsetki w wysokości 20% w stosunku rocznym, to nie przekroczyłeś odsetek maksymalnych. Jeżeli jednak dzisiaj wniesiesz do sądu pozew domagając się zasądzenia takich odsetek umownych, to Twoje żądanie nie zostanie uwzględnione. Dlatego, że dzisiaj stopa kredytu lombardowego NBP wynosi 4% czyli maksymalne odsetki wynoszą 16%. Wiedziałem, tylko że zapomniałem, że tak ta stopa spadła ostatnimi czasy…

Nieraz pisałem / odpowiadałem komuś pytającemu, że jeśli odsetki których domagasz się w pozwie przekraczają wartość odsetek maksymalnych, to sąd obniży je (czyli mówiąc potocznie – „zbije je”) do odsetek maksymalnych, zapewne określiwszy je w nakazie zapłaty jako „odsetki maksymalne w wysokości czterokrotnej wartości kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego”. No, tak gdzieś wyczytałem na chyba jakimś mądrym serwisie prawnym i tak ku…wa powtarzałem, mądrząc się.

Otóż nieprawda (nie zawsze prawda), albowiem oto fragment uzasadnienia braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w EPU które kilka dni temu otrzymałem:

W dniu 12/09/2013 roku powód Grabowski Inkasso – Doradztwo Finansowo-Prawne Grabowski Robert złożył do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty. Żądanie pozwu przekracza maksymalną wysokość odsetek określonych w art. 359 § 2(1) k.c.
Dlatego też na podstawie art. 505 [33] § 1 k.p.c. przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej pozwanego.

No i co? Dlaczego referendarz po prostu nie zbił tych odsetek umownych (właśnie 20%) do maksymalnych wydając nakaz zapłaty? Po co taka spychologia? Widzimy, że nie ma tu żadnych wątpliwości które uzasadniałyby przekazanie sprawy do sądu rejonowego który niejako tylko wyręczy e-sąd zasądzając odsetki maksymalne (mam nadzieję…).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

02/11/2013

kategoria odsetki

Komentarze do 'Niezbite odsetki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Każdy normalny sąd by tak zrobił, ale w super_mega_genialnym_i_w_ogóle_najlepszym_na_świecie e-sądzie nie da się wydać nakazu na roszczenie, które nie jest identyczne z określonym w pozwie.

  Przemek | Blog o egzekucji

  2 Lis 13 21:29

 2. Trzeba by chyba zebrać kilka takich „lapsusów” i zakablować do prezesa sądu albo i do Ministerstwa Sprawiedliwości. Tu odsetki niezbite, tam niewiara, że można odsetki naliczać od dnia zawarcia umowy pożyczki i jej przekazania. Coś jest nie tak…

  admin

  2 Lis 13 22:56

 3. Ale to akurat to nie wina referendarza. System nie pozwala i już.

  Przemek | Blog o postępowaniu egzekucyjnym

  3 Lis 13 15:49

 4. O ile dobrze pamiętam, to kiedyś wnioskowałem w pozwie o odsetki maksymalne zgodnie z umową a zasądzili ustawowe.

  admin

  3 Lis 13 18:09

 5. Z tego, co ja słyszałem, jeśli żądasz zasądzenia X złotych wraz z odsetkami w wysokości Y% od dnia Z do dnia zapłaty, to system pozwala albo na wydanie nakazu zapłaty X złotych wraz z odsetkami w wysokości Y% od dnia Z do dnia zapłaty, albo w ogóle.

  Tak przynajmniej słyszałem od ludzi, którzy pisząc pozwy do EPU „zapominali”, że odsetki są od dnia następnego po dniu wymagalności i pisali od dnia wymagalności. Nawet jak potem w piśmie procesowym pisali sprostowanie, to było przekazanie ze względu na źle zdefiniowane odsetki. Idąc zaś Twoim tokiem rozumowania, ref mógłby przecież nakazać odsetki z datą o dzień późniejszą niż w pozwie, zgodnie z tym, co było w sprostowaniu.

  Przemek | Blog o postępowaniu egzekucyjnym

  3 Lis 13 18:15

 6. Pomyłka w dacie początkowej naliczania odsetek skutkuje także w sądzie rejonowym tym, że nakaz nie zostaje wydany i sprawa zostaje przeniesiona do postępowania zwykłego. Jednak to oczywiście coś innego niż obniżenie odsetek z „lichwiarskich” do maksymalnych. Nie wydaje mi się aby konstrukcja systemu uniemożliwiała dokonanie korekty w tym zakresie przez referendarza. jak wspomniałem, jestem niemal pewien iż w jednym przypadku odsetki maksymalne nie zostały zasądzone ale ustawowe i nakaz zapłaty został wydany. Przyznam się, że roboty miałem w innych sprawach tyle, że nie wniosłem zażalenia / wniosku o sprostowanie. Spróbuję w wolnej chwili znaleźć ten przypadek.

  admin

  3 Lis 13 19:03

 7. Nie mogę jednak znaleźć takiej sprawy, więc może zdaje mi się z tymi odsetkami zmienionymi w nakazie.

  admin

  3 Lis 13 19:12

 8. zapewne określiwszy je w nakazie zapłaty jako „odsetki maksymalne w wysokości czterokrotnej wartości kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego”.

  Taka klauzula na tytule wykonawczym powinna brzmieć „odsetki w wysokości 20%, ale nie większe niż odsetki maksymalne”. To co zacytowałem powyżej oznaczałoby, że może się zdarzyć sytuacja, kiedy zasądzone odsetki byłyby wyższe niż umowne (w przypadku podwyższenia stopy lombardowej).

  Lech

  3 Lis 13 20:45

 9. @admin, a czemu to pomyłka w dacie początkowej miałaby skutkować niewydaniem nakazu, jeśli miało miejsce sprostowanie (z kpc-owskiego punktu widzenia: powództwo zostało zmienione) i w dacie wydania nakazu powód nie domagał się już odsetek za ten dzień wcześniej. A zwykłe sądy wydają i to bez problemu.

  Przemek | Blog o egzekucji

  3 Lis 13 21:33

 10. Nie wnikam, czemu, wiem natomiast że skutkuje to niewydaniem nakazu zapłaty. Nie wiem czy zawsze ale czasem tak. Co do sprostowania, to nie jestem pewien co masz na myśli. Czasem sądy wzywają do sprecyzowanie czegoś lub też może do potwierdzenia (czy powód domaga się zasądzenia odsetek od dnia wcześniejszego niż są faktycznie należne) i wtedy można sprostować. czasem jednak nie wzywają i przekazują sprawę z EPU do sądu rejonowego / z postępowania upominawczego do postępowania zwykłego. Wtedy już „stało się”.

  admin

  3 Lis 13 21:46

 11. Ale ja mówię nie o sprostowaniu na wezwanie sądu, tylko tak od siebie, jak się człowiek jeszcze przed wydaniem nakazu zorientuje, że się machnął.

  Przemek | Blog o egzekucji

  3 Lis 13 21:55

 12. Pozdrawiam hieny i pajaców od windykacji 😉

  normalny

  10 Gru 13 18:19

Skomentuj