Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Lichwiarska pożyczka prywatna i jej odzyskiwanie

skomentuj

Pytanie: Przejdę od razu do rzeczy. 25 marca 2008 pożyczyłem mojemu ówczesnemu znajomemu 15 tys. zł. Pożyczka miała być na 1 miesiąc i oprocentowanie jakie ustaliliśmy w skali miesięcznej jest 10%. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem spłaty. Szukam opcji odzyskania tych pieniędzy. Posiadam jego ostatnio znany mi adres w Elblągu. Posiadam jego numer pesel i numer dowodu osobistego wraz z datą urodzenia. Posiadam jego kopie paszportu. Posiadam podpisaną umowę pożyczki. Co Państwo proponują w kwestii odzyskania tych pieniędzy?

Odpowiedź: Ustawa antylichwiarska obowiązuje nie tylko banki i parabanki ale też osoby prywatne jako między innymi pożyczkodawców. 10% w skali miesiąca czyli 120% w skali jednego roku, to wartość znacznie przekraczająca dopuszczalne prawnie oprocentowanie maksymalne czyli czterokrotną wartość stopy kredytu lombardowego w Narodowym Banku Polskim. W takiej sytuacji można domagać się zapłaty co najwyżej wyżej określonych odsetek maksymalnych.

W kwestii odzyskiwania pieniędzy do wyboru są zasadniczo dwie opcje: firma windykacyjna lub we własnym zakresie (za pośrednictwem prawnika): pozew o zapłatę i egzekucja komornicza. Zwłaszcza jak chodzi o pożyczki prywatne, to proponowałbym drugą opcję. Zawsze po ewentualnej bezskutecznej egzekucji przez komornika, można jeszcze zlecić odzyskiwanie firmie windykacyjnej.

Październik 24th, 2013 at 10:35 am

kategoria: windykacja

Skomentuj