Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skąd pożyczyć pieniądze?

skomentuj

Mamy do wyboru trzy możliwości jak chodzi o pożyczkę gotówkową. Pierwsza możliwość, to bank. Kredyty gotówkowe w banku (dobre oferty są tutaj) cechuje oprocentowanie rzeczywiste na poziomie około 20% w stosunku rocznym, jest to tak zwana Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania. Nie jest to zatem kredytowa drożyzna w porównaniu z pozabankowymi firmami kredytowymi, ale oczywiście mogłoby być taniej. Problemem nie do przejścia jednak dla wielu osób jest brak wystarczającej zdolności kredytowej a banki stosują kryteria ostre, aż za ostre moim zdaniem. Trzeba więc mieć stosunkowo wysokie zarobki oraz brak wymagalnych zobowiązań (zaległych niespłacanych rat) z tytułu innych kredytów, jak również niezbyt wysoka kwotę łączną aktualnych zobowiązań, nawet jeżeli nie są zaległe. To wszystko banki sprawdzają w BIK.

Z ofertą dla osób które na kredyt w banku nie załapią się, wychodzą niebankowe firmy pożyczkowe to jest parabanki. Miewają zazwyczaj znacznie łagodniejsze wymagania, w wielu przypadkach wcale nie sprawdzają w BIK. jak jednak łatwo domyślić się, są to kredyty znacznie droższe od bankowych, bo nawet kilka razy droższe albo jeszcze droższe…

I mamy jeszcze pożyczki prywatne, ale te jak wiadomo, zależne są od humoru i widzimisię pożyczkodawców. Często są tańsze od bankowych, szczególnie gdy jest to koleżeńska pożyczka. Zorganizowany system takich pożyczek to portale społecznościowe, które wciąż rozwijają się ale bardzo powolnie.

kategoria: kredyty

Skomentuj